Izvedli že dva projekta Leader
Na območju Lokalne akcijske skupine loškega pogorja so uresničili dva projekta, enega izvajajo, štirje še čakajo na potrditev.
Škofja Loka – Na Gorenjskem delujeta dve lokalni akcijski skupini (LAS), ki po načelih pristopa Leader skrbita za uresničevanje lokalne razvojne strategije. Prva z imenom Gorenjska košarica deluje na območju upravnih enot Kranj, Tržič, Radovljica in Jesenice, druga z imenom LAS loškega pogorja pa na območju škofjeloške upravne enote oz. občin Gorenja vas – Poljane, Škofja Loka, Železniki in Žiri. Kot navaja Tatjana Bogataj iz Razvojne agencije Sora, ki za škofjeloško LAS opravlja administrativna in finančna dela, je ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano LAS loškega pogorja potrdilo julija lani. S tem pa ji je omogočilo, da za uresničevanje lokalne razvojne strategije koristi denar iz četrte osi Programa razvoja podeželja za obdobje 2007–2013, to je približno sto tisoč evrov na leto. Avgusta lani so izvedli javni poziv za projekte za leti 2008 in 2009, septembra so za leto 2008 izbrali tri projekte, od tega so dva že uresničili. V okviru projekta Oživimo uporabo tradicionalnih znanj in produktov na Škofjeloškem so oblikovali štiri skupine, ki so pokazale zanimanje za dražgoške kruhke in druge izdelke iz medu, zelišča, pekovske izdelke in izdelke iz sadja. Za izvajanje delavnic za otroke in odrasle ter za delo Čebelarskega društva Škofja Loka so uredili sprejemno razstavni prostor v Domu čebelarjev v Brodeh, kupili pa so tudi stojnice, na katerih bodo na prireditvah lahko predstavljali tradicionalne izdelke. V okviru projekta Sonce in sence – izkoristimo obnovljive vire energije so z oddajami na Radiu Sora ter na predavanjih in ekskurzijah spodbujali prebivalstvo k izkoriščanju lesne biomase in sončne energije, na Razvojni agenciji Sora pa so vzpostavili svetovalni forum, kjer je možno o tem pridobiti še dodatne informacije. Marca so začeli uresničevati še tretji projekt za leto 2008, to je projekt Živahna doživetja škofjeloškega podeželja, s katerim želijo povečati prepoznavnost dogodkov na podeželju ter organizatorjem pomagati pri načrtovanju in organizaciji prireditev. V okviru projekta bodo kupili dva premična odra s strehami in oblikovali skupno spletno stran za promocijo prireditev.
Lokalna akcijska skupina je prejšnji mesec »zaprla« tudi javni poziv za projekte leta 2009, razvojni svet je potrdil štiri projekte, čaka pa še na potrditev kmetijskega ministrstva. V okviru projekta Preprečimo osamljenost naj bi usposobili prostovoljce, ki bodo negibljive starostnike s podeželja obiskovali na domu. S projektom Ko vem, kaj jem naj bi izboljšali dostopnost kakovostnih lokalnih izdelkov potrošnikom in v eni od trgovini uredili kotiček za izdelke višje kakovosti. Projekt Ujemimo sonce naj bi spodbudil predvsem gospodinjstva, da si s pomočjo mentorjev sama izdelajo sončne kolektorje za ogrevanje sanitarne vode. S projektom Gremo na igrišče naj bi spodbudili najmlajše k druženju in na štirih podeželskih lokacijah v občinah Gorenja vas – Poljane, Škofja Loka in Železniki uredili igrišča oz. postavili igrala za otroke.
Pri petih projektih je »nosilka« Razvojna agencija Sora, pri enem Lokalna turistična organizacija Blegoš in pri enem Kmetijsko gozdarska zadruga Škofja Loka, poleg njih pa kot partnerji sodelujejo še društva, ustanove, občine in podjetja.