Kje naj odlagamo in predelujemo gorenjske smeti?
Bralci komentirate aktualne dogodke
Janez Kuralt iz Britofa pri Kranju: »V smeteh je denar. To so vedeli že ljudje pred nami. Smeti ne smemo odlagati nikamor, kjer izcedki iz smeti pronicajo v zemljo in podtalnico. Nobena ponjava na odlagališčih ne zadrži stoodstotno teh vod. Vsi bi radi pili zdravo pitno vodo. Smeti je treba sortirati, reciklirati, ostanek pa termično obdelati – sežigati v toplarnah. V Kranju je treba zgraditi ekološko toplarno, Gorenjska bi s tem imela rešen problem, Kranjčani bi se pa pozimi greli zastonj. Pametni se ne branijo smeti.«
Valerija Klinar z Jesenic: »Namesto džamije bi morali zgraditi sežigalnico v Ljubljani, tako kot jo imajo Dunajčani ali Rimljani za pet milijonov ljudi; v bližini pa zgraditi študentske domove, ki bi bili ogrevani iz sežigalnice in naši otroci ne bi plačevali tako visokih stanarin, ki so povrhu še neobdavčene. Tisti, ki bi jih zalotili, da odlagajo v naravo na črno (pri tem bi morala pomagati policija), pa bi prispevali za odvoz in sortiranje.«
Jože Meglič iz Tržiča: »Najboljše pogoje za predelavo in odlaganje smeti ima že obstoječe odlagališče Kovor. Nahaja se ob neposredni bližini vseh občin Gorenjske in avtoceste. Pred vasjo Zvirče je samo treba zgraditi cesto do odlagališča, da ne bo moteče za krajane Zvirč, Kovorja in Brda. Deponija Kovor se lahko širi v smeri avtoceste (dolina Pešnice). Nadomestna zemljišča naj zagotovi Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov Republike Slovenije v Podljubelju, enako tudi lovcem. Lovski družini Dobrča naj Lovska družina Tržič odstopi del lovišča pod Bistriško planino, Lovski družini Tržič pa naj se dodeli državno lovišče v Podljubelju, saj je to lovišče in tudi ostala državna lovišča ostanek komunistične preteklosti. V predelavi in deponiji Kovor vidim veliko gospodarsko korist za občino Tržič in nova delovna mesta.«
Tudi ta teden dajemo priložnost vam, bralci, da napišete svoje mnenje na temo: Naj bodo trgovine za socialno ogrožene tudi na Gorenjskem? Nekaj najbolj zanimivih komentarjev bomo objavili v torkovi številki časopisa, druge pa na spletni strani www.gorenjskiglas.si. Komentar je lahko dolg največ deset tipkanih vrstic oziroma sedemsto znakov. Ob objavi bomo napisali vaše ime in priimek ter kraj bivanja, v uredništvu pa potrebujemo še vaš naslov in telefonsko številko. Komentar pošljite do vključno petka, 13. marca, na elektronsko pošto: suzana.kovacic@g-glas.si, ali po pošti na naslov Gorenjski glas, Bleiweisova cesta 4, 4000 Kranj.