Skrbno z omejenimi viri energije
Učinkovita raba energije je eden od stebrov skupne evropske energetske politike, je na posvetovanju o tej temi v Škofji Loki dejala evropska poslanka Romana Jordan Cizelj.
Škofja Loka - Romana Jordan Cizelj iz stranke SDS je na posvetu v Škofji Loki predstavila eno od tem, s katero se ukvarja kot poslanka v Evropskem parlamentu. Dejala je, da se je Evropska unija o tem začela pogovarjati leta 2007 in je lani med francoskim predsedovanjem že sprejela več ukrepov energetske politike. K temu je napeljalo več razlogov: zaradi rasti gospodarstva se porabi vse več energije, ti viri pa so omejeni; Evropa je energetsko zelo uvozno odvisna, poleg tega ima revno energetsko mešanico, kar pomeni, da smo odvisni od fosilnih goriv, minimalno pa uporabljamo obnovljive vire energije. K varčni rabi energije pa kličejo tudi podnebne spremembe, saj nas znanstveniki svarijo, da je treba globalno zmanjšati izpuste toplogrednih plinov v ozračje, če v prihodnje ne želimo okoljskih katastrof. Izpuste toplogrednih plinov v največji meri povzroča prav energetika, na drugem mestu pa je promet. Cilj skupne energetske politike je najti ravnovesje med tremi dejavniki: okoljem, varno oskrbo z energijo in konkurenčnostjo, v čemer poslanka vidi trajnostni razvoj.
V razpravi so se ji pridružili tudi Primož Bernard iz podjetja Knauf Insulation, Gregor Žontar iz Marmorja Hotavlje, Rok Šimenc iz Razvojne agencije Sora, poslanec državnega zbora Milenko Ziherl in še nekateri. Predstavnika podjetij sta pritrdila poslanki, da je pomemben prihranek energije mogoč z ustrezno gradnjo. Vsi so si bili tudi edini, da je treba ozavestiti ljudi, kako varčno ravnati z energijo v vsakodnevnem življenju in jih tudi stimulirati. Rok Šimenc pa je povedal, da njihova razvojna agencija z energetsko pisarno posreduje informacije o tem, nasvete občani lahko dobijo od dveh energetskih svetovalcev ali na forumu. Sofinancirajo nakup kotlov za biomaso, odkupujejo tudi »zeleno elektriko« iz sončnih elektrarn. Občinstvo je živahno pritegnilo razpravi, v kateri so skupaj s sogovorniki ugotovili, da sta v Sloveniji perspektivna obnovljiva vira energije sonce in biomasa (slednja ob modri uporabi), za vetrno energijo pa Slovenija nima najboljših možnosti.