Meje rešiti pred vstopom sosedov v EU
Predsednik Državnega sveta Blaž Kavčič je predsednike drugih domov parlamentov držav članic Evropske unije v pismu seznanil s stališči, ki se nanašajo na vključevanje Hrvaške v evroatlantske integracije.
Ljubljana – V njem je zapisal: »Z nastankom novih neodvisnih držav, republik Slovenije in Hrvaške na območju nekdanje SFRJ se je pojavilo vprašanje medsebojnih meja, ki ga državi na nekaterih točkah kljub nekajkratnim poskusom še nista razrešili. Problem se je poglobil, ko je Hrvaška v procesu pogajanj z EU predložila sporne dokumente, v katerih je prejudicirala mejo med državama, kjer še ni določena. S tem ko se Hrvaška v svojih pogajalskih izhodiščih sklicuje na sporne dokumente, je vnesla bilateralni problem meje v EU. Slovenija je bila prisiljena na to ustrezno reagirati. Svojim partnerjem v Evropi želimo sporočiti, da je za Slovenijo ohranitev neoviranega teritorialnega dostopa do odprtega morja strateškega pomena. Razlogi za to so v nespornih zgodovinskih dejstvih in v slovenski nacionalni gospodarsko-razvojni strategiji. Hrvaška je od osamosvojitve obeh nekdanjih republik SFRJ izvedla vrsto enostranskih dejanj, ki niso v skladu z osamosvojitvenimi akti obeh držav na dan 25. junij 1991 in predstavljajo vzrok za obmejni spor. Dejstvo je, da je Slovenija na ta dan nadzirala celoten Piranski zaliv, in dejstvo je, da meja na morju med državama ni bila nikoli določena. Slovenija pričakuje od Hrvaške, da bo resno in iskreno pristopila k pogajanjem s Slovenijo s ciljem doseganja za obe državi sprejemljivih rešitev.«
Dodaja, da je bila Slovenija primorana izreči zadržke v pogajanjih med EU in Hrvaško, ne ker ne bi hotela, da Hrvaška postane del EU, ampak ker je v pristopno dokumentacijo vključila neverodostojne in za Slovenijo nesprejemljive dokumente. Glede na izkušnje s sosednjo državo pa želimo vprašanje meje rešiti pred njenim vstopom v EU. Zadovoljen je, da se je v iskanje rešitev vključila tudi evropska komisija. »Tudi državni svet podpira stališče slovenske vlade, ki soglaša s predlogom Evropske komisije za rešitev zapleta glede zastoja pogajanj s Hrvaško s pomočjo mediacije.«
O mediaciji so prejšnji teden govorili tudi na sestanku predsednika vlade Boruta Pahorja s predsedniki parlamentarnih strank. Slovenija želi z mediacijo priti do končne rešitve. Pahor je sicer že pojasnil, da slovenska stran vidi pomen mediacije, ki naj bi jo vodila tričlanska mediacijska skupina pod vodstvom Marttija Ahtisaarija, predvsem v tem, "da posredniki pomagajo obema državama do določitve meje na kopnem in na morju". Slovenija in Evropska unija zdaj čakata na odgovor Hrvaške, ki si je za premislek vzela še teden dni časa.