Med sosedi 132
Vsi, ki so napovedovali tesen izid vodilnih koroških strank, Zavezništva za prihodnost Avstrije (BZO), ki ga je ustanovil pokojni deželni glavar Jörg Haider, sedaj pa jo vodi njegov nekdanji namestnik Gerdard Dörfler, in socialdemokratske stranke (SPO) z novim vodjem Reinhartom Rohrom, so se zmotili. Za Zavezništvo za prihodnost Avstrije je po prvih podatkih volilne komisije glasovalo nad 45 odstotkov volivcev, za socialdemokrate slabih 28 odstotkov ali devet odstotkov manj kot na preteklih volitvah, za ljudsko stranko 16 odstotkov, za zelene pa manj kot pet odstotkov volivcev. Pet odstotkov oddanih veljavnih glasov je po koroškem volilnem redu meja za vstop v deželni zbor. Zavezništvo za prihodnost Avstrije in ljudska stranka sta po prvih podatkih dobili absolutno večino glasov, ki bi jima omogočila brezskrbno vladanje brez pomembnega vpliva oslabljene opozicije. Ko so v torek prešteli še glasove po pošti, se je volilna slika Koroške nekoliko spremenila. Zeleni, na katerih listi je na tretjem mestu kandidirala koroška Slovenka Zalka Kucling, so presegli petodstotni prag za vstop v deželni zbor in dobili dva poslanska sedeža. Zgubila sta jih Zavezništvo za prihodnost Avstrije in ljudska stranka, ki sta tako zgubila absolutno večino. Če se bo vodja koroških Zelenih Rolf Holub zaradi neuspeha stranke odpovedal poslanskemu sedežu, bo ena od dveh poslank te stranke v deželnem zboru Slovenka Zalka Kucling. Ana Blatnik iz Bilčovsa, ki je kandidirala na listi socialdemokratov, pa zaradi neuspeha stranke nima možnosti za poslanski mandat.
Na teh volitvah je zmagal pokojni Jörg Haider, trdijo analitiki volitev. Njegova stranka je znala njegov spomin učinkovito vključiti v agresivno in denarno dobro podprto volilno kampanjo, na katero socialdemokrati in zeleni niso znali ustrezno odgovoriti in za svoja programa navdušiti predvsem mlade. Čeprav je Haider že skoraj pol leta mrtev, bo njegova senca v tem mandatu še krojila koroško politiko.
Tudi do Slovencev na Koroškem. Veliko pove izjava sedanjega in najverjetneje tudi prihodnjega deželnega glavarja Gerharda Doerflerja, da na Koroškem živijo samo Korošci, od katerih nekateri govorijo slovenski jezik, kakšnih drugih kulturnih in drugih posebnosti pa pri njih ni. Tudi dvojezičnih krajevnih tabel in drugih dvojezičnih napisov je po njegovem že dovolj. Predsednik Narodnega sveta koroških Slovencev Matevž Grilc je v komentarju volilnega izida dejal, da bodo morali Slovenci začeti delovati drugače in združiti sile, tudi v enotni organizaciji. Tudi predsednika Zveze slovenskih organizacij Marjan Šturm in Skupnosti koroških Slovencev Bernard Sadovnik sta za drugačno, enotnejše delovanje slovenskih organizacij, za kar pa ni nujna njihova združitev. Predsednik Enotne liste Vladimir Smrtnik, edine politične stranke Slovencev na Koroškem, ki je sodelovala na lokalnih volitvah, vendar je dosegla manj od pričakovanj, razmišlja o odstopu.