Goran Klemenčič (Foto: Gorazd Kavčič)

O izbrisanih ne sme odločati ulica

"Je med izbrisanimi tudi kak špekulant? Verjetno je. Vendar to ne spremeni dejstva, kaj je leta 1992 petindvajset tisoč ljudem naredila Slovenija in kaj je o tem odločilo Ustavno sodišče," pravi Goran Klemenčič, državni sekretar notranjega ministrstva.

Ljubljana – V ponedeljek je Ministrstvo za notranje zadeve (znova) začelo izdajati dopolnilne odločbe izbrisanim. Izbris je bil opravljen na včerajšnji dan pred 17 leti, zoper ministrico Katarino Kresal pa je največja opozicijska stranka SDS takoj vložila interpelacijo. Za Gorenjski glas je interpelacijo, izbrisane, njihovo število, dopolnilne odločbe in pomen reševanja problema, komentiral Goran Klemenčič, državni sekretar na notranjem ministrstvu.

»Interpelacija ne vsebuje vsebinskih argumentov, gre za neverjetno negiranje pravne države z nizanjem zavajajočih, neresničnih navedb, osebnih obtožb in špekulacij. V trenutno pregretem ozračju je to hkrati neodgovorno in nevarno. Prvič v zgodovini Slovenije se na odgovornost kliče ministrica zaradi izvrševanja odločb najvišje sodne instance v državi,« pravi Klemenčič in dodaja: »Kako odgovarjati na slaboumne očitke, da si z izdajanjem dopolnilnih odločb levica ustvarja volivce? Ko se soočita pravo in groba politika, pravo običajno izgubi, zato bomo na očitke odgovorili, vendar se ne bomo spuščali na nivo piscev interpelacije.« Problema izbrisanih vrsto let Slovenci niso poznali, enako tudi velik del politike, šele zadnje leto pa velja družbeni konsenz, da so izbrisani običajni ljudje, ne le špekulanti.

»Med več kot 25 tisoč izbrisanimi je polovica žensk, več tisoč otrok. So med njimi tudi oficirji in špekulanti? Seveda so, čeprav je njihova številka zanemarljiva. Dejanje države je bilo protiustavno in nezakonito, za izbris ni bil nihče kriv sam. Ustavno sodišče je dvakrat neposredno odločilo o zadevi, poleg tega še sedemkrat posredno,« nadaljuje Klemenčič in še: »Slovenija v svoji zgodovini pozna nekaj travm preteklosti: vojno nasilje, povojni poboji, spomeniki žrtvam … Odgovorni ljudje na položajih tega niso znali rešiti, zato so breme naprtili sedanjim generacijam. Naj tako naredimo še z izbrisanimi? Naj ti znova delijo Slovence?«

Žal mu je, da politika izkorišča tovrstne priložnosti za podpihovanje nestrpnosti, predvsem pri vprašanju odškodnin: »Zavedamo se, da se v težkih gospodarskih časih ljudje sprašujejo po smiselnosti našega početja. Izdajanje odločb nima neposredne zveze z odškodninami, to je manipulacija. Trenutno edina zadeva, primer Todorovič, še ni pravnomočna, razsodba niti ni bila neposredno povezana z izbrisom. Poleg tega so sodišča doslej vse zahteve po odškodnini, ki izhajajo neposredno iz izbrisa, zavračala. Nekaj dni po omenjeni sodbi sta bili dve zavrnilni sodbi. Verjetno bo kakšna tudi ugodena, zato pa naj bi bila pravna država in sodišča tista, ki so nad dnevno politiko. Danes je število postopkov pred sodišči manjše od številke 30, pa čeprav so za časa ministra Rada Bohinca izdali prek štiri tisoč dopolnilnih odločb. Kot rečeno, niti ena odškodnina še ni pravnomočno prisojena. Če kdaj bo, nobena ne bo milijonska. To so pravljice iz ameriških filmov. Pa vendar, prvina pravne države ni ljudska volja ali arbitrarna politika, ampak neodvisno sodišče, vsaj ko gre za vprašanja manjšine v razmerju do večine. O takšnih zadevah ne sme odločati ulica,« zaključi Goran Klemenčič.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / četrtek, 28. december 2023 / 16:49

Dvajset let od velikega poka

Tako je mariborska zasedba Patetico poimenovala niz koncertov ob dvajsetletnici delovanja. Eden od njih je bil v četrtek v Stolpu Škrlovec.

Objavljeno na isti dan


Kranj / sobota, 12. marec 2016 / 20:41

Kranjčani za strpnost in solidarnost

Na današnjem shodu za solidarno in svobodno Gorenjsko, ki ga je v Kranju pripravila Protirasistična fronta brez meja - Gorenjska, se je zbralo okrog štiristo ljudi.

Gospodarstvo / sobota, 12. marec 2016 / 12:17

McDonald's prihaja v Lesce

Lesce – V družbi McDonald's so potrdili, da bodo še letos odprli novo restavracijo v Lescah. To bo po Kranju druga njihova restavracija na Gorenjskem. Prvo restavracijo v Sloveniji so odprli leta 1...

Gorenjska / sobota, 12. marec 2016 / 12:16

Opozorila nekateri ignorirajo

Te dni je v slovenskih gorah zapadla večja količina snega, zato je bila razglašena 4. stopnja nevarnost proženja snežnih plazov po petstopenjski evropski lestvici. »Večino turnih smučarjev nam je z op...

Šport / sobota, 12. marec 2016 / 12:11

Na zelenicah vse živahneje

Po nogometnih prvoligaših bodo ta konec tedna spomladanski del sezone začeli še drugoligaši.

Kranjska Gora / sobota, 12. marec 2016 / 12:08

Spet smuka na Macesnovcu

Smučišče Macesnovc tik ob meji z Italijo v Ratečah so po osmih letih znova odprli.