Med sosedi 131
Drevi bo v dvorani kulturnega središča na Trbižu v sosednji Kanalski dolini v Italiji slovesno.
Slovensko kulturno središče Planika in Glasbena šola Tomaž Holmar za Kanalsko dolino bosta priredili ob 19. uri dan slovenske kulture z naslovom Jezik in glasba nas povezujeta. Na letošnji prireditvi bo dana posebna pozornost mladim in njihovem sodelovanju v skupnem slovenskem čezmejnem prostoru. Na prireditvi bodo sodelovali udeleženci tečajev slovenskega jezika, ki jih organizira Slovensko kulturno središče Planika, in mladi glasbeniki iz glasbene šole Tomaža Holmarja. Iz Slovenije bodo nastopili šolarji osnovne šole Josipa Vandota iz Kranjske Gore, Koroško pa bodo predstavljali dijaki Zvezne gimnazije za Slovence iz Celovca in mladi člani gledališke skupine iz Vogrč v Podjuni.
Slovenci na Koroškem, še posebej ljubitelji nogometa, nestrpno pričakujejo začetek spomladanskega dela tekmovanja v regionalni nogometni ligi, v kateri igra moštvo Slovenskega atletskega kluba SAK. SAK je ob odbojkarjih Doba/Aich, ki so zaradi tekem z Bledom znani tudi v Sloveniji, najboljši športni klub Slovencev na Koroškem. Po jesenskem delu je v regionalni ligi, v kateri igra 16 moštev s Koroške, Štajerske in Zgornje Avstrije, na dvanajstem mestu. Franci Wieser, predsednik kluba, je prepričan, da ni bojazni zaradi izpada, saj bo moštvo spomladi boljše, kot je bilo jeseni.
»SAK na Koroškem ni nepomemben vaški klub, saj smo med 168-članskimi moštvi, ki sodelujejo v uradnih tekmovanjih na Koroškem, med petimi najuspešnejšimi. Posebno skrb namenjamo mladim, saj imamo 16 ekip z igralci med 8. in 19. letom, za katere namenimo letno okrog 160 tisoč evrov. Nekatere ekipe so med najboljšimi na Koroškem. Mladinci do 19 let so celo deželni prvaki, najmlajši do 8 let pa so drugi v svoji skupini,« je povedal Franci Wieser.
»Ker smo slovenski klub, nimamo take javne podpore kot naši tekmeci. Marsikomu smo trn v peti. V vodstvu kluba smo se odločili za nekatere poteze, s katerimi želimo povečati obisk naših tekem. Včasih je bila Sakova tekma praznik za Slovence na Koroškem. Ob igrišču se je zbralo med 500 in 1000 ljudi, danes pa nas pride gledat največ 250 ljudi. Spomladi računamo na večji obisk tudi zaradi novih igralcev. Za igranje v SAK smo se v akciji 'Vrni se domov v SAK' uspeli dogovoriti z mladimi perspektivnimi nogometaši, koroškimi Slovenci, ki so doslej igrali v drugih koroških klubih,« je povedal Wieser. Gradnja sodobnega stadiona ob sedanjem pri slovenski gimnaziji je še naprej največji projekt kluba. Štiri milijone evrov, kolikor bo stala gradnja, ni malo denarja. Brez pomoči dežele in države ga bo težko zbrati. Nogometaši SAK nimajo nič proti, če bi jih na prijateljsko tekmo povabil kakšen gorenjski klub!