Podjetniki pozdravljajo protikrizne ukrepe
Stanje se še ne izboljšuje, upajo pa, da bodo ukrepi sprostili kreditni krč. Nujno bi bilo ukrepati tudi na davčnem področju.
Ljubljana – Na sprejete protikrizne ukrepe so se že odzvali na Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS), kjer ugotavljajo, da prvi ukrepi vlade na tem področju še niso izboljšali stanja. Kot sporočajo člani OZS, je situacija na trgu posojil zelo slaba, čeprav imajo banke presežke denarja, kljub padcu obrestnih mer teh pri posojilih ne znižujejo, kajti povečujejo pribitke na obrestne mere. Torej obrestne mere, ki jih morajo plačevati posojilojemalci, so zdaj enake ali višje kot pa pred krizo. Kljub dvojnim zavarovanjem kredita poslovne banke, čeprav imajo sredstva SID-banke, tega denarja ne sprostijo, kajti naprej ga posredujejo pod svojimi pogoji.
Člani OZS opozarjajo in upajo, da bo nov ukrep jamstvena shema za kreditiranje podjetij v znesku milijarde evrov pripeljal tudi do dejanskega financiranja poslovanja podjetij, ocenjujejo, da je pomemben ukrep poroštva za individualno zadolževanje podjetij v znesku do petsto milijonov evrov dober, in opozarjajo, da se v času poglabljanja krize podjetniki težko odločajo za posojila, saj ne morejo predvideti, kakšne bodo razmere na trgu v času, ko bodo morali odplačevati posojilo. V primeru poroštva države pa bo podjetniku lažje, saj njegovo premoženje ne bo ogroženo. Kot pozitivno finančno injekcijo ocenjujejo še dodatno financiranje obratnega kapitala v znesku dvajset milijonov evrov in podporo projektom s področja čiste in tehnološko napredne industrije v znesku sto milijonov evrov.
Znova pa vladi predlagajo, da razmisli tudi o ukrepih na davčnem področju, ki so jih na OZS že predlagali: olajšava za zaposlovanje brezposelnih bi omogočila razbremenitev podjetij in spodbudila zaposlovanje, povečanje amortizacijskih stopenj, povečati je treba krog zavezancev za ugotavljanje davčne osnove na podlagi normiranih odhodkov (povečati stopnjo normiranih odhodkov) in olajšave za investicijsko rezervo.