Packe v naravi
V posebni akciji slovenskega tednika Prijavi packo v naravi bralci sporočajo tudi lokacije divjih odlagališč odpadkov na Gorenjskem. Največ prijav je bilo doslej z območja Kranja in Škofje Loke. Večina črnih odlagališč najde prostor v opuščenih gramoznicah, ob rekah ali opuščenih kamnolomih.
Kranj – V okviru akcije odkrivanja in odstranjevanja divjih odlagališč odpadkov, ki jo organizira uredništvo tednika 7 dni, so bralci od konca oktobra 2008 do danes prijavili okoli šeststo divjih odlagališč z vseh koncev Slovenije. Na Gorenjskem je bilo največ prijav z območja Kranja in Škofje Loke. »Na splošno pa večina črnih odlagališč najde prostor v opuščenih gramoznicah, ob rekah ali opuščenih kamnolomih. Te lokacije so še posebej nevarne, saj gre za zelo prepustna tla, kjer voda hitreje pronica in izpira strupene snovi v podtalnico, s tem pa se povečuje možnost onesnaževanja pitne vode. Podobna zgodba, če ne še bolj nevarna, je z odlagališči v kraških jamah, ki jih je poleg vsega zelo težko očistiti. Čiščenje navadno bremeni občinski proračun, saj le redko odkrijejo storilca, občine pa povečini denarja za to nimajo. Če pa že očistijo kakšno odlagališče, prej ali slej na istem mestu nastane novo. Kaže, da je edini način za rešitev problema vzgoja in ozaveščanje prebivalstva. To se na primer lepo pokaže v Škofji Loki, kjer imajo zelo dober sistem ravnanja z odpadki, pa imajo kljub vsemu divja odlagališča,« je povedala novinarka tednika 7 dni in koordinatorica akcije Prijavi packo v naravi Andreja Kutin.
Akcija teče še naprej, izmed vseh prijavljenih odlagališč bo uredništvo 7 dni spomladi izbralo nekaj takih, ki jih bodo v sodelovanju s partnerji odstranili. Ministru za okolje in prostor Karlu Erjavcu pa so predali zemljevid Slovenije z označenimi divjimi odlagališči odpadkov.