Podpis za cenejše ogrevanje
Na Občini Jesenice so naredili pomemben korak k znižanju cene daljinskega ogrevanja in k uporabi cenejših in ekološko bolj sprejemljivih energetskih virov.
Jesenice – Na Občini Jesenice so prejšnji ponedeljek župan Tomaž Tom Mencinger, direktor JEKO-IN Aleksander Kupljenik in direktor Enos – Energetike Iztok Šimnic podpisali aneks k dolgoročni Pogodbi o dobavi in prodaji toplotne energije za daljinsko ogrevanje ter o spremembi cene toplotne energije na območju občine Jesenice. To je za občino Jesenice in njeno prebivalstvo, ki se ogrevajo s pomočjo daljinske toplote, pomemben korak naprej k zniževanju cene ogrevanja in k uporabi ekološko bolj sprejemljivih energetskih virov. Kot izhaja iz pogodbe, bo cena toplote od 1. februarja naprej nižja za pet odstotkov (znižanje se bo poznalo na marčevskih položnicah), kar bodo dosegli s tehničnimi izboljšavami in z boljšim izkoristkom pri proizvodnji toplote. Enos energetika se je tudi zavezal, da bo postopno prešel na uporabo cenejših in ekološko prijaznejših virov energije, kot so izkoriščanje odpadne vode iz Acronija ali družbe SPG, uporaba biomase in izkoriščanje bioplina iz odlagališča komunalnih odpadkov Mala Mežakla. V pol leta naj bi sprejeli konkretne odločitve, kateri vir bodo uporabili najprej. Ko bodo projekt uresničili, pa naj bi proizvajalec ceno znižal še za dodatnih pet odstotkov.
Kot je ob podpisu dejal župan Tomaž Tom Mencinger, mora biti sistem ogrevanja zanesljiv in cenovno konkurenčen. Ta dva cilja sta Občino Jesenice vodila pri usklajevanju med proizvajalcem toplote Enos Energetiko in distributerjem JEKO-IN. Direktor Enos Energetike Iztok Šimnic je med drugim dejal, da bodo z uporabo drugih virov energije zmanjšali odvisnost od dobav ruskega plina (v času nedavne plinske krize so mesto ogrevali s kurilnim oljem). Direktor JEKO-IN Aleksander Kupljenik pa je poudaril, da je podpis aneksa k pogodbi zelo pomemben, saj z njim zagotavljajo znižanje cene ogrevanja, ki bo tako postala primerljiva s cenami v drugih sistemih daljinskega ogrevanja v Sloveniji. Obenem bodo poleg zemeljskega plina v sistem vključeni še alternativni ter obnovljivi viri energije. Z Acronijem so se že začeli pogovarjati o izrabi odpadne toplote, dogovor morajo doseči v pol leta, sicer se bodo verjetno usmerili v izrabo lesne biomase. Kot je dejal župan, so se o tem z direktorjem Acronija že pogovarjali in v podjetju so pokazali pripravljenost za sodelovanje.