Med mladimi se zadnja leta spet povečuje zanimanje za poklice s področja kmetijstva. (Foto: Gorazd Kavčič)

Zanimivi kmetijski poklici

Zanimanje za izobraževanje za kmetijske tehnike se spet povečuje, čeprav so ta program že skoraj ukinili.

Naklo – »Leta nazaj je bilo tako malo kandidatov za program kmetijskega tehnika, da smo razmišljali celo o njegovi ukinitvi. Zdaj pa je oddelek kmetijsko podjetniških tehnikov spet poln, saj je v ta program vpisanih trideset dijakov,« z zadovoljstvom ugotavlja ravnateljica srednje šole v Biotehniškem centru Naklo Andreja Ahčin. Prav tako se na Gorenjskem znova veča zanimanje za program gospodar na podeželju, v katerega je bilo letos vpisanih 14 dijakov, medtem ko so bili prej le trije ali štirje. Pričakujejo, da bo podobno tudi v prihodnjem šolskem letu, pravi Andreja Ahčin. »Sploh če sodimo po izredno dobrem obisku na informativnem dnevu.«

V Biotehniškem centru Naklo že drugo leto izvajajo povsem prenovljene programe, saj so se v okviru konzorcija biotehniških šol njihove prenove lotili že eno leto pred drugimi. Na področju kmetijstva izvajajo štiri programe, in sicer kmetijsko podjetniški tehnik, hortikulturni tehnik, vrtnar in gospodar na podeželju. Praktične izkušnje dijaki pridobivajo tako v podjetjih in na kmetijah kot tudi na njihovem lastnem šolskem posestvu. »Že pred leti smo prešli na ekološko usmeritev in zadnja leta že opažamo premike v tej smeri tudi pri dijakih, čeprav večinoma prihajajo s kmetij z intenzivno kmetijsko pridelavo. Vse bolj se namreč zavedajo, da to prinaša dodano vrednost, obenem pa se je povečalo tudi povpraševanje po ekološko pridelanih pridelkih in izdelkih,« je pojasnila Andreja Ahčin. Za šolsko posestvo skrbijo dijaki sami skupaj s profesorji. »To, da se lahko dokažejo z delom, je velika prednost. Tako od nas odhajajo zelo samozavestni.« Za šolanje pri njih se odločajo predvsem dijaki, ki prihajajo s kmetij, čeprav je tudi vse več takih, poudarja Andreja Ahčin, ki so zgolj s podeželja in doma nimajo kmetije.

Številni njihovi dijaki takoj po koncu izobraževanje najdejo zaposlitev, saj so poklici, za katere izobražujejo, vse bolj iskani. Precej pa se jih odloči tudi za nadaljevanje študija, saj tudi pri njih že tretje leto vpisujejo v višješolski študijski program upravljanje podeželja in krajine. »Za mlade je te program zelo zanimiv, saj vsebine s področja kmetijstva združuje z znanji iz podjetništva, ekonomije, turizma … S tem se povečajo tudi zaposlitvene možnosti,« je razložila svetovalka v višji strokovni šoli Milena Jerala. Za študente so privlačne tudi izbirne vsebine, kot je upravljanje z rekreacijskimi in športnimi površinami ali treniranje konj in učenje jahanja. »Program pritegne zlasti tiste, ki bi radi na kmetijah razvijali dopolnilne dejavnosti, sicer pa program omogoča zelo raznolike možnosti za zaposlitev,« je poudarila Milena Jerala. Predvsem jih spodbujajo, da iščejo tržne niše ne svojem področju. Glavni cilj izobraževanja, je še poudarila Milena Jerala, je usposobiti študente za upravljanje s podeželjem na način, da ga bomo ohranili tudi za zanamce.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / sreda, 14. maj 2014 / 13:15

Hrvaška kultura v Cankarjevem domu

Ljubljana – V Gallusovi dvorani Cankarjevega doma v Ljubljani bo v soboto, 17. maja, ob 18. uri 3. sabor hrvaške kulture v Sloveniji. Dogodek organizirajo pod okriljem Zveze hrvaških društev v Slov...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 15. februar 2016 / 15:05

Gorenjec navdušil Zlatka Zahovića

Žan Celar, šestnajstletni nogometaš iz Voklega, je del članske ekipe NK Maribor, kjer pravijo, da v zgodovini nogometne šole med napadalci še niso imeli takšnega talenta. »Tudi v prihodnje bom skušal...

Gospodarstvo / ponedeljek, 15. februar 2016 / 15:03

Vse več zanimanja za namakanje zemljišč

Na Gorenjskem je zaradi pogostih suš vse več potreb po namakanju kmetijskih zemljišč. Država s finančnimi podporami spodbuja kmete k povezovanju in k skupni gradnji namakalnih sistemov.

Gorenjska / ponedeljek, 15. februar 2016 / 14:45

Manj denarja razvitejšim občinam

Ministrstvo za finance je v januarju objavilo količnik razvitosti slovenskih občin, po katerem se določa stopnja sofinanciranja države. Gorenjske občine med najbolj razvitimi v državi.

Kultura / ponedeljek, 15. februar 2016 / 14:45

Nagrajenci med Zvitorepci

V Galeriji Prešernovih nagrajencev so odprli razstavo stripov Zvitorepca in njegovih junakov avtorja Mikija Mustra in razstavo portretov aktualnih Prešernovih nagrajencev fotografa Toneta Stojka.

Gospodarstvo / ponedeljek, 15. februar 2016 / 14:44

Na Brnik se vrača poljski prevoznik

Z marcem poljski prevoznik LOT vzpostavlja letalsko povezavo med Ljubljano in Varšavo. Prestolnici bo povezoval s šestimi leti na teden, letno pa naj bi prepeljal približno trideset tisoč potnikov.