Zanimivi kmetijski poklici
Zanimanje za izobraževanje za kmetijske tehnike se spet povečuje, čeprav so ta program že skoraj ukinili.
Naklo – »Leta nazaj je bilo tako malo kandidatov za program kmetijskega tehnika, da smo razmišljali celo o njegovi ukinitvi. Zdaj pa je oddelek kmetijsko podjetniških tehnikov spet poln, saj je v ta program vpisanih trideset dijakov,« z zadovoljstvom ugotavlja ravnateljica srednje šole v Biotehniškem centru Naklo Andreja Ahčin. Prav tako se na Gorenjskem znova veča zanimanje za program gospodar na podeželju, v katerega je bilo letos vpisanih 14 dijakov, medtem ko so bili prej le trije ali štirje. Pričakujejo, da bo podobno tudi v prihodnjem šolskem letu, pravi Andreja Ahčin. »Sploh če sodimo po izredno dobrem obisku na informativnem dnevu.«
V Biotehniškem centru Naklo že drugo leto izvajajo povsem prenovljene programe, saj so se v okviru konzorcija biotehniških šol njihove prenove lotili že eno leto pred drugimi. Na področju kmetijstva izvajajo štiri programe, in sicer kmetijsko podjetniški tehnik, hortikulturni tehnik, vrtnar in gospodar na podeželju. Praktične izkušnje dijaki pridobivajo tako v podjetjih in na kmetijah kot tudi na njihovem lastnem šolskem posestvu. »Že pred leti smo prešli na ekološko usmeritev in zadnja leta že opažamo premike v tej smeri tudi pri dijakih, čeprav večinoma prihajajo s kmetij z intenzivno kmetijsko pridelavo. Vse bolj se namreč zavedajo, da to prinaša dodano vrednost, obenem pa se je povečalo tudi povpraševanje po ekološko pridelanih pridelkih in izdelkih,« je pojasnila Andreja Ahčin. Za šolsko posestvo skrbijo dijaki sami skupaj s profesorji. »To, da se lahko dokažejo z delom, je velika prednost. Tako od nas odhajajo zelo samozavestni.« Za šolanje pri njih se odločajo predvsem dijaki, ki prihajajo s kmetij, čeprav je tudi vse več takih, poudarja Andreja Ahčin, ki so zgolj s podeželja in doma nimajo kmetije.
Številni njihovi dijaki takoj po koncu izobraževanje najdejo zaposlitev, saj so poklici, za katere izobražujejo, vse bolj iskani. Precej pa se jih odloči tudi za nadaljevanje študija, saj tudi pri njih že tretje leto vpisujejo v višješolski študijski program upravljanje podeželja in krajine. »Za mlade je te program zelo zanimiv, saj vsebine s področja kmetijstva združuje z znanji iz podjetništva, ekonomije, turizma … S tem se povečajo tudi zaposlitvene možnosti,« je razložila svetovalka v višji strokovni šoli Milena Jerala. Za študente so privlačne tudi izbirne vsebine, kot je upravljanje z rekreacijskimi in športnimi površinami ali treniranje konj in učenje jahanja. »Program pritegne zlasti tiste, ki bi radi na kmetijah razvijali dopolnilne dejavnosti, sicer pa program omogoča zelo raznolike možnosti za zaposlitev,« je poudarila Milena Jerala. Predvsem jih spodbujajo, da iščejo tržne niše ne svojem področju. Glavni cilj izobraževanja, je še poudarila Milena Jerala, je usposobiti študente za upravljanje s podeželjem na način, da ga bomo ohranili tudi za zanamce.