V pokrajinah spomina
Slikarka Klementina Golija ima trenutno obsežno razstavo v Miheličevi galeriji na Ptuju. V pričakovanju obnovljene Layerjeve hiše v Kranju.
Te dni v Miheličevi galeriji Pokrajinskega muzeja na Ptuju razstavlja akademska slikarka Klementina Golija, ki se v tem slovenskem mestu s srednjeveško tradicijo predstavlja prvič. Do 8. marca bo v eni najbolj uglednih štajerskih galerij na ogled 38 del iz cikla Geografija spomina, ki je v njenem ateljeju nastajal v zadnjih dveh letih. Gre za nadaljevanje cikla Misterij svetlobe – misterij teme, v katerem je slikarko zanimala predvsem svetloba na simbolni ravni, oziroma svetloba kot metafora. V njenih najnovejših slikah pa je moč zaznati avtoričino močno osebno noto. »Značaj mojega zadnjega cikla je predvsem zelo intimističen. Kar človek doživi, se za vselej vpiše v individualno polje njegovega spomina. Iz tega v ustvarjalnih trenutkih najbolj intenzivno črpamo. Sama se tako vračam v duhovne krajine spomina, ki so že dlje časa tema mojega likovnega raziskovanja,« o svojem ustvarjanju razmišlja Klementina Golija in dodaja, da v krožnih kompozicijah želi izraziti krog kot simbol popolnosti nenehnega iskanja. Pri tem je v ospredju tudi tokrat njena črna intuitivna in ekspresivna risba, s katero oblikuje svoje simbolne likovne znake in jo goji od akademije naprej. Na ogled so platna večjih formatov, kar omogoča tudi prostorna in razgibana galerija, avtorica je ustvarjala predvsem v tehniki kolaža, nekaj slik pa ima tudi tretjo dimenzijo, kar omogoča slikarki, da svoje »pokrajine« širi čez rob slike.
Trenutno Klementina Golija skupaj z možem Klavdijem Tutto razstavlja v Katoliškem domu prosvete Sodalitas v Tinjah na avstrijskem Koroškem, v drugi polovici leta jo skupaj s še nekaj slovenskimi avtorji čaka razstava v galeriji Berndt v Wolfsbergu, samostojno razstavo bo imela v Galeriji Domžale, maja pa se namerava udeležiti tudi skupinske pregledne razstave risbe v Mestni galeriji v Ljubljani. »Upam, da nam bo uspelo v Kranju pripraviti še eno razstavo Risba in slika na papirju v prostoru Alpe Jadran. V Likovnem društvu Kranj pa smo tudi v pričakovanju ureditve izmenjalnih ateljejev, ki naj bi se odprli v prenovljeni Layerjevi hiši,« razmišlja Klementina Golija, tudi dolgoletna predsednica društva, in dodaja, da bo to pomemben aspekt delovanja društva v času, ki ni ravno namenjen umetnosti. Sodelovanje s podobnimi institucijami, ki bi jih zanimalo sodelovanje oziroma imajo možnost izmenjave ateljejev, je že vzpostavljeno. »Pri tem projektu je pripravljen sodelovati Muzej sodobne umetnosti Casoria iz Neaplja in Kulturstadt Gmund iz Avstrije, dogovarjamo se tudi z Rotterdamom/ Schiedam, kjer mesto živi v duhu umetniških ateljejev, podoben izmenjalni atelje najdemo tudi pri naših bližnjih sosedih Hiša umetnikov v Celovcu …«