Z znanjem do razvoja podeželja
Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije si skupaj s Konzorcijem biotehniških šol prizadeva za boljšo izobrazbo slovenskega podeželja.
»Naš osnovni cilj je motivirati mlade, da ostanejo na podeželju. Znanje pa je tisto, ki jim lahko olajša delo ter zagotavlja večji dobiček in racionalnejšo proizvodnjo,« je poudaril predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije Ciril Smrkolj. Zato si skupaj s Konzorcijem biotehniških šol, centrom za poklicno izobraževanje in s pristojnimi ministrstvi prizadevajo za boljšo izobrazbo slovenskega podeželja. Ta po njihovem predstavlja temelj za nove ideje, ki odpirajo zanimiva delovna mesta in zagotavljajo razvoj podeželja.
Biotehniške šole so se zato že zgodaj lotile prenove in uvajanja novih programov, pri čemer so po besedah vodje Konzorcija biotehniških šol Toneta Hrovata že eno leto dlje kot druge šole. Za to jim je uspelo pridobiti tudi sredstva evropskega socialnega sklada. Novi programi so zasnovani tako, da omogočajo strokovno usposobljenost za več poklicev, prehodnost med programi in posledično boljše možnosti zaposlovanja. »Programi so pripravljeni na podlagi potreb posameznih dijakov in so prilagojeni evropskim standardom, zato so ovrednoteni s kreditnimi točkami. Dobro se dopolnjujejo z delom višjih in visokih strokovnih šol. Vpis na te šole je dobra odločitev,« je prepričan Boštjan Rozman Zgonc z ministrstva za šolstvo in šport.
Razvoj biotehniških šol in njihovih programov podpirajo tudi v kmetijsko gozdarski zbornici. »Spodbujamo k vpisu v srednje, višje in visoke šole kmetijskih programov. Kot partnerji sodelujemo pri pripravi novih programov, ki omogočajo pridobitev več poklicnih kvalifikacij in večjo zaposljivost. Le ustrezna izobrazba omogoča večje možnosti za obstoj ter razvoj kmetijstva in podeželja,« je prepričan Ciril Smrkolj. O kakovosti njihovih programov, je še dejal Tone Hrovat, pa priča tudi podatek, da se vpis v njihove šole v zadnjih štirih letih povečuje kljub manjšemu številu otrok v generacijah.