Zmanjka denarja za plačilo položnic
Na Rdeči križ in Karitas se v zadnjem času obrača vse več ljudi, ki prihajajo po finančno pomoč in pakete s hrano.
Kranj - Gospodarska kriza in številna odpuščanja se že odražajo tudi v vse večji materialni stiski ljudi. Tako pri kranjskem območnem združenju Rdečega križa kot pri župnijski Karitas opažajo, da se je v zadnjih mesecih precej povečalo število prosilcev pomoči.
»Pri nas se je v zadnjem času usul pravi plaz. Če smo imeli prej na teden po enega novega prosilca za pakete s hrano, so zdaj trije, štirje,« je bila nazorna tajnica župnijske Karitas Kranj Ivanka Jenko. Upokojencem z nizkimi pokojninami, pravi, se je zdaj pridružilo veliko ljudi srednjih let, ki so izgubili službo in težko upajo na novo zaposlitev. »Tako nam počasi že zmanjkuje paketov s hrano, čeprav jo za zdaj še delimo tako kot običajno, in sicer na pet tednov en paket za posameznega upravičenca. Vendar če se bodo sedanje razmere nadaljevale, ne vemo, kako bo,« je opozorila. Že lani so sicer morali zmanjšati obseg paketov, a zgolj za malenkost. »Januarja lani smo recimo razdelili približno 160 paketov s hrano, januarja letos pa že okrog 180.« Poleg tega jih ljudje prosijo tudi za finančno pomoč, saj jim zmanjka denarja za plačilo položnic za elektriko, komunalne storitve, zdravstveno zavarovanje …
S podobno situacijo se srečujejo tudi pri območnem združenju Rdečega križa Kranj. »Samo letos imamo že dvajset novih prosilcev pomoči. Vedno se je sicer dogajalo, da so prihajali tudi novi, a so ponavadi vsaj nekateri medtem že rešili svoje težave in niso več potrebovali naše pomoči.« »Zdaj pa je ob vseh prejšnjih še dvajset novih, obenem pa se tudi vsi prejšnji pogosteje obračajo na nas,« je opozorila sekretarka kranjskega Rdečega križa Milka Miklavčič. A se boji, da je to šele začetek. »Pravi porast prosilcev namreč pričakujemo šele v marcu. Ko človek ostane brez dela, je najprej obupan in ne ve, na koga se obrniti. Zato pomoč poiščejo šele po določenem času.« Na to se pripravljajo že zdaj. V komisiji za socialno dejavnost so se odločili, da bodo ob razdeljevanju paketov s hrano ustanovili tudi poseben sklad, iz katerega bodo del sredstev namenili za pomoč pri plačilu položnic. »Obenem bomo poskušali zagotoviti denar tudi za to, da bi pakete s hrano delili vsaj enkrat na mesec.« Zdaj so jih namreč razdeljevali štirikrat na leto, samo letos, je razložila Milka Miklavčič, pa so že razdelili sto prehranskih paketov.
Zaradi zaostrenih gospodarskih razmer, je še dodala, pa je vse težje dobiti tudi dobrotnike, ki bi prispevali denar. Tako pri Rdečem križu kot Karitas pa še nimajo težav pri razdeljevanju oblačil, pri Rdečem križu imajo na voljo tudi še nekaj šolskih potrebščin.