Občina bi prodala, a ne sme
Mestna občina Kranj bi rada prodala pet lokalov na Koroški cesti, a ji sodna odredba to prepoveduje. Ti lokali so bili namreč enkrat že prodani v paketu, a prodajne pogodbe niso nikoli podpisali. Nesojeni kupci zato tožijo občino.
Kranj - Dobrih pet let po razvpiti dražbi, na kateri je Mestna občina Kranj pod vodstvom tedanjega župana Mohorja Bogataja v paketu prodala pet lokalov na Koroški cesti v Kranju, njihova usoda še vedno ni znana. Konec lanskega leta jih je sicer občina nameravala znova prodati na javni dražbi (tokrat vsakega posebej), kar pa je sodišče z začasno odredbo preprečilo. Občina se je na sklep sodišča že pritožila, usoda lokalov pa bo najbrž ostala nejasna, najmanj dokler ne bodo razrešene vse tožbe, ki potekajo na kranjskem in višjem ljubljanskem sodišču.
Za razrešitev pat pozicije bo verjetno najpomembnejši epilog tožbe, ki so jo nesojeni kupci poslovnih prostorov (Ljuba Dermota, Zlatarstvo Mohorič, Partner in Jelena Jukić Wilfan) vložili na Okrožnem sodišču v Kranju. Podjetniki želijo s tožbo doseči, da občina z njimi sklene prodajne pogodbe. Z drugo tožbo na taistem sodišču pa zahtevajo tudi 156 tisoč evrov s pripadajočimi obrestmi, ker jim zaradi nesklenitve prodajne pogodbe za pet poslovnih prostorov že pet let nastaja premoženjska škoda.
Spomnimo: podjetniki so 5. novembra 2003 na javni dražbi kupili pet lokalov na Koroški cesti za 86,4 milijona tolarjev (pribl. 360 tisoč evrov). Po kasnejših ugotovitvah Inštituta za javno upravo, da je bil postopek neskladen z zakonodajo in da ni podlage za sklenitev pogodbe, Bogataj nazadnje s kupci prodajne pogodbe tudi ni podpisal, občina pa jim je vrnila vplačano varščino. Prav zaradi omenjene tožbe je kranjsko sodišče decembra lani tudi začasno prepovedalo prodajo lokalov. Sodišče namreč meni, da bi občina z njihovo odprodajo otežila, če ne celo onemogočila morebitno kasnejšo uveljavitev terjatve kranjskih podjetnikov, s čimer bi jih lahko še dodatno oškodovala.
Na preprečeni decembrski javni dražbi je občina za omenjene lokale nameravala iztržiti približno pol milijona evrov, kolikor znaša seštevek izklicnih cen. Dotlej ji preostane le, da od uporabnikov prostorov pobira najemnine. Medtem ko je bivši poslovni prostor Petrič prazen, pa za preostale štiri lokale, v katerih so podjetja Partner, Pekarna Zevnik, Wilfan in GTP, skupaj iztrži približno 2740 evrov najemnine oziroma uporabnine.