Gorenjci uspešno prodajali drag les
Na licitaciji lesa v bližini avstrijskega Gradca je kakovosten gorenjski les dosegel rekordne cene.
Kranj – V Grosswilfersdorfu v bližini avstrijskega Gradca na avstrijskem Štajerskem je bila prejšnji teden deveta licitacijska prodaja visokovrednega lesa, ki sta jo pripravili avstrijska deželna kmetijsko gozdarska zbornica in gozdarsko združenje. Na licitacijo je 252 prodajalcev pripeljalo 874 hlodov enaindvajsetih drevesnih vrst, oziroma 590 kubičnih metrov lesne mase. Pri prodaji so dosegli povprečno ceno 434 evrov za kubični meter, 44 hlodov, med katerimi jih je bilo pet z Gorenjskega, pa je preseglo ceno tisoč evrov za kubični meter. Posebnost letošnje licitacije so bili veliki cenovni razponi, v prodajo sta šla dobro predvsem gorski javor in brest.
Gorenjci so za licitacijo prispevali 50 hlodov šestih drevesnih vrst oziroma 45 kubičnih metrov lesa. Prodali so ves les in dosegli povprečno ceno 1067 evrov za kubični meter. Tako visoko povprečje je predvsem zasluga rekordnih cen za gorski javor, med katerimi so bili trije hlodi najbolje ocenjeni v Avstriji. Lastnica z območja Cerkelj je za hlod z 1,75 kubičnega metra lesne mase iztržila dobrih 11.952 evrov, kar pomeni ceno 6.830 evrov za kubični meter. Lastnik iz Kranja je za javor, ki je rasel v Selški dolini prejel 9.918 evrov oziroma 6.840 evrov za kubični meter, lastnik z območja pod Storžičem pa 7.790 evrov oziroma 4.693 evrov za kubični meter. Avstrijskemu organizatorju licitacije bodo morali plačati dobri 16 evrov za kubični meter, bremenili pa jih bodo tudi sorazmerni prevozni stroški. Kupci so kakovosten les kupili predvsem za izdelavo glasbenih inštrumentov.
Lastnikom gozdov pri vzgoji, izbiri in sečnji visokovrednega lesa že nekaj let uspešno svetujejo gozdarji iz kranjske enote Zavoda za gozdove Slovenije. Pomoč pri strokovni izbiri in organizaciji je na območju Podnarta in Krope nudil revirni gozdar Blaž Ambrožič, v imenu kranjskega gozdarskega društva pa je strokovno in logistično deloval Tomaž Polajnar iz kranjske enote zavoda. Polajnar meni, da lastnikom uspešna prodaja dviguje motivacijo za skrb in delo v gozdu ter zanimanje za izvedbo gozdno gojitvenih del, ki povečujejo delež kakovostnega lesa, gozdarjem pa predstavlja strokovni izziv za boljše izkoriščanje zmogljivosti rastišč.