Tokrat izdelali "hrošča"
Na delavnici s področja robotike, ki je bila v soboto na OŠ Franceta Prešerna Kranj, so izdelali robota, ki ga je možno usmerjati s svetlobnim snopom.
Gorenjska že tretje leto sodeluje v ROBObum delavnicah, druga delavnica v tem šolskem letu pa je v soboto potekala na OŠ Franceta Prešerna Kranj. Poleg štirih učencev te šole se je je udeležilo šestnajst učiteljev predmetov robotika, računalništvo in tehnika iz gorenjskih in okoliških osnovnih šol, ki so se podrobneje seznanili s tehniko mehkega spajkanja ter osnovami spajkanja in posebnostmi pri izdelavi 'hrošča'. »Tako smo namreč poimenovali robotka, ki ga vodiš s svetlobnim snopom,« je pojasnil regijski koordinator projekta ROBObum Janez Markič iz Tehniškega šolskega centra Kranj (TŠC).
Glavni namen delavnice je po njegovih besedah učitelje, ki jih bolj zanima tehnika spajkanja, dodatno usposobiti na področju tehnike, da bodo ti lažje pripravili učence na aprilsko regijsko tekmovanje iz robotike in kasnejše državno tekmovanje v Mariboru. Na prvi ROBObum delavnici novembra lani so se pod mentorstvom Andreja Kožlovarija z OŠ Franceta Prešerna tako osredotočili na programiranje Lego kompleta Mindstorm robotov, na sobotni delavnici pa so se posvetili predvsem spretnostim spajkanja in drugim tehniškim postopkom pri sestavi robota, ki ga nato po ploskvi usmerja svetlobni snop, lahko kar svetilka. »Največji problem je pri polprevodniških elementih, kot na primer pri diodah, tranzistorjih ali čipih, ki se morajo spajkati pri nižjih temperaturah. Pri povišanju temperature pride do pregretja in tako ne delujejo več, do rezervnih delov pa je težko priti. Včasih je treba ponje celo v tujino,« je razložil Markič. Vesel je, da se zanimanje za ROBObum delavnice med učitelji povečuje: »Pred tremi leti se je prve tovrstne delavnice na Gorenjskem udeležilo le nekaj učiteljev, letos se nam je pridružilo še šestnajst novih učiteljev.«
Osnovni namen projekta ROBObum je navdušiti mlade za tehniko in tehnične poklice, ki jih v našem prostoru primanjkuje, ter dvigovanje splošne tehniške kulture pri nas. Na sobotni delavnici so pri izdelavi robota z velikim zanimanjem pomagali tudi učenci kranjske Prešernove šole: osmošolca Matej Granola in Jan Sušnik ter devetošolca Janez Štular in Rok Breščak. »Delavnica se mi je zdela zanimiva. Že drugo šolsko leto obiskujem krožek Robotika, ker me te stvari zanimajo in niso tako težke, kot se zdijo na prvi pogled. Robota, ki ga vodi svetlobni snop, smo izdelali tudi že v šoli, doslej smo se učili spajkati, programirati in sestavljati robote,« nam je zaupal Rok, ki jeseni namerava šolanje nadaljevati na TŠC Kranj, smer računalniški tehnik.