Ob razstavi tudi poezije
V četrtek so v Galeriji Prešernove hiše odprli že tradicionalno razstavo Prešernovi nagrajenci, na kateri so predstavljeni nagrajenci preteklega leta.
Kot je ob odprtju povedala pobudnica in dolgoletna avtorica razstave, muzejska svetovalka za kulturno zgodovino v Gorenjskem muzeju Beba Jenčič, se ob letošnjem slovenskem kulturnem prazniku spominjamo 160. obletnice smrti dr. Franceta Prešerna. »Obletnica nas je spodbudila, da smo se odločili za natis Poezij, ki so po velikosti in objavi pesmi podobne prvi izdaji Prešernovih Poezij, dodali pa smo Zdravljico, ki je pesnik v izdajo ni uvrstil zaradi cenzure.« Kot po tradiciji v Gorenjskem muzeju vsako leto pripravijo razstavo o Prešernovih nagrajencih in nagrajencih sklada za preteklo leto.
Prešernova nagrajenca sta lani bila književni prevajalec in književnik Janez Gradišnik za življenjsko delo na področju književnosti, književnega prevajanja, pisateljevanja in jezikoslovja in oblikovalec Miljenko Licul za življenjsko delo, oziroma za obsežni ustvarjalni opus na področju oblikovanja. Nagrade Prešernovega sklada so prejeli: pesnik Primož Čučnik za pesniško zbirko Delo in dom, gledališki režiser Sebastijan Horvat za gledališke režije v zadnjih dveh letih, intermedijska umetnica Ema Kugler za film Le Grand Macabre in performans Introitus, hornist Boštjan Lipovšek za umetniške dosežke na glasbenem področju v zadnjih dveh letih, igralec Uroš Smolej za vlogo Konferansjeja v uprizoritvi Mestnega gledališča ljubljanskega ter skladatelj in zvokovni umetnik Bor Turel za skladateljski opus zadnjih dveh let.
Na razstavi so tako predstavljeni kratki življenjepisi posameznih nagrajencev, njihovi portreti in različni dokumenti, knjige, plakati, partiture, plošče, fotografije z umetniških področij, na katerih ti delujejo. Avtorica razstave je gradivo zbrala s pomočjo nagrajencev, Društva slovenskih skladateljev, Osrednje knjižnice Kranj, HIT-a Nova Gorica ter Slovenskega narodnega gledališča Drama Ljubljana in Maribor.