Uvedli komunalni prispevek
Z obračunavanjem komunalnega prispevka si občina Železniki obeta okoli sto tisoč evrov letno. Za ceste obveljalo eno obračunsko območje.
Železniki - Občinski svetniki v Železnikih so na zadnji seji potrdili odlok o programu opremljanja in merilih za odmero komunalnega prispevka. Občina Železniki je namreč ena redkih, ki doslej ni zaračunavala komunalnega prispevka. »Višina prispevka bo odvisna od stopnje komunalne opremljenosti; v Železnikih, kjer je stopnja opremljenosti največja, bo tako tudi prispevek najvišji, v hribovitih predelih občine, kjer je opremljenost slabša, pa bo nižji, praviloma bodo tam plačevali le za ceste. Za ceste smo določili eno obračunsko območje, kar pomeni, da bosta kriterij in osnova za obračunavanje prispevka za ceste enaka za vse občane, višina pa bo odvisna od neto tlorisne površine objekta in velikosti parcele,« je pojasnil Marko Demšar z občine Železniki. V komunalno najbolje opremljenih Železnikih bodo tako, denimo, graditelji za stanovanjsko stavbo neto tlorisne površine dvesto kvadratnih metrov na parceli površine 350 kvadratnih metrov plačali 6500 evrov komunalnega prispevka, v hribovitih predelih, kjer se bodo priključevali le na ceste, pa 2600 evrov. »Treba pa je vedeti, da bodo graditelji v hribovitih predelih za drugo infrastrukturo morali poskrbeti sami in tudi kriti s tem povezane stroške,« je dodal Demšar.
Tako kot v prvi obravnavi so se nekateri svetniki tudi tokrat spraševali, ali bo komunalni prispevek graditelje zaradi povečanja stroškov odvračal od gradnje, na drugi strani pa je bilo slišati tudi mnenje, da so ga še celo preveč oklestili. »Večino predlogov svetnikov iz prve obravnave smo upoštevali, med drugim tudi pobudo, da posebno olajšavo ob obračunavanju komunalnega prispevka za nestanovanjske kmetijske stavbe povečamo s 30 na 50 odstotkov,« pravi župan Mihael Prevc, ki meni, da zaradi obračunavanja komunalnega prispevka ne bo manj gradenj. Poudaril je, da so stroški urejanja komunalne opreme vedno večji, zato bodo prihodki od komunalnega prispevka zelo dobrodošli. Občina si iz tega naslova na podlagi gradenj v zadnjih letih obeta okoli sto tisoč evrov letno. Komunalni prispevek bo v precejšnji meri nadomestil prihodke, ki so izpadli s prenehanjem obračunavanja nadomestila za spremembo namenske rabe kmetijskih zemljišč leta 2003. Prvi ga bodo morali plačati prebivalci Dolenje vasi in Selc, kjer gradijo kanalizacijo.