Starša obupana, stroka pa molči
Janez Remškar o primeru pokojnega dečka Bora Nekrepa: "Neodgovorno je do staršev, ki čakajo na odgovor ... Stvar ni tako zapletena, da je strokovnjaki ne bi mogli rešiti v sorazmerno kratkem času."
Ljubljana – Generalni direktor Direktorata za zdravstveno varstvo na ministrstvu za zdravje Janez Remškar je prejšnji teden na Zdravniško zbornico Slovenije naslovil pismo, s katerim jih je pozval k čimprejšnjemu zaključku preiskave o smrti dvanajstletnega Bora Nekrepa, ki so ga zdravili v Univerzitetnem kliničnem centru Maribor. To je bil že drugi poziv zbornici v tem primeru. »Pred približno mesecem dni smo prosili zbornico, naj pospešijo zadevo, a so v tem vmesnem času vsi postopki ponovno stekli od začetka. Realni čas, da dobim zaključno poročilo, je največ dva meseca. Za primer pa vem in ga spremljam od jeseni,« je v pogovoru povedal Remškar. Od dečkove smrti je minilo že skoraj leto dni.
Zakaj so na zbornici iskali strokovno mnenje v Avstriji, zakaj primera ne rešimo sami v Sloveniji?
»Slovenska stroka je to sposobna rešiti sama, problem je, da je naš prostor majhen, da se zdravniki nočemo zameriti drug drugemu in da se je v tem oziru bolje izgovarjati na mnenje tujega strokovnjaka. Tudi klima v družbi je taka, da se v primeru, ko se nekomu nekaj zgodi bodisi po nesreči bodisi zaradi površnosti, v javnosti oba enako obravnavata. Oba sta »pribita na križ«. Tudi zato se stvari skrivajo.
O zmotah oziroma zdravniških napakah in incidentnih dogodkih bomo imeli 12. februarja sestanek, na katerem bo naše ministrstvo zahtevalo, da bodo bolnišnice nevarne incidentne dogodke dosledneje registrirale in o njih poročale. Ne zaradi kaznovanja, ampak zato, da se bodo znotraj sistema odkrivale, analizirale in popravljale napake, da bo delo varnejše.«
Koliko je bilo incidentnih dogodkov v zadnjih letih?
»Leta 2007 so slovenske bolnišnice poročale o devetih incidentnih dogodkih (stroka bi morala posredovati podatke o incidentnih dogodkih na tisoč hospitalizacij v Sloveniji, op. a.). Incidentni dogodek še ne pomeni, da je prišlo do smrti bolnika, ampak da je bilo življenje bolnika ogroženo.«
Razmišljate o ustanovitvi neodvisne agencije za kakovost v zdravstvu.
»Nov zakon o zdravstveni dejavnosti predvideva ustanovitev neodvisne in od zdravniškega ceha ločene agencije za kakovost v zdravstvu. Strokovni nadzor in izdaja licenc naj bi še naprej ostala v pristojnosti zdravniške zbornice, agencija pa bi obravnavala incidentne dogodke in nadzorovala kakovost dela zdravstvenega kadra.«
Kaj vas je v primeru pokojnega Bora Nekrepa najbolj zjezilo?
»Neodgovorno je do staršev, ki čakajo na odgovor, in spet se je pokazalo, da temu ni videti konca. Stvar ni tako zapletena, da je strokovnjaki ne bi mogli rešiti v sorazmerno kratkem času.«