Nato mora čakati na proračun 2007
Državni zbor bi moral v četrtek odločati o ratifikaciji protokola o vstopu Hrvaške (in Albanije) v zvezo NATO, a so poslanci stranke SDS napovedali obstrukcijo.
Ljubljana – Državni zbor je namreč pred to točko zavrnil zaključni račun državnega proračuna za leto 2007. V SDS pa so napovedali, da na seji ne bodo sodelovali, dokler zaključni račun ne bo sprejet. Zatrjujejo namreč, da je bilo leto 2007 prvo, ko je državni proračun »posloval« pozitivno. Takrat je bila na oblasti Janševa vlada. Prekinjeno sejo, na kateri naj bi ratificirali protokol o vstopu Hrvaške v zvezo NATO (sprejet mora biti z dvetretjinsko večino), bodo nadaljevali ta teden, je napovedal predsednik državnega zbora Pavel Gantar, pred tem pa bodo obravnavali nov predlog zaključnega računa proračuna za leto 2007, ki ga je pripravila vlada. Prejšnjega predloga ni sprejela, ker je zaključnemu računu za leto 2007 računsko sodišče izreklo mnenje s pridržkom, in sicer naj bi ne imel 37 milijonov evrov presežka temveč devet milijonov evrov primanjkljaja. Zaradi tega ga tudi koalicija ni podprla.
Dejanje poslancev SDS je predsednik vlade Borut Pahor ocenil kot izsiljevanje. Kljub temu bo državni zbor predlog zaključnega računa predlanskega proračuna prejel nazaj v obravnavo, ker se zaveda odgovornosti za ugled in verodostojnost države, vlada pa bo storila vse, da zaradi notranjih nesoglasij ne bosta trpela ugled in verodostojnost države, je še dodal premier. Pravi, da ni razlogov, da bi Slovenija zavrnila ratifikacije protokolov o vstopu Hrvaške in Albanije v zvezo NATO. "Če bi te protokole zavrnili, bi se v mednarodni skupnosti utrdilo prepričanje, da Slovenija iz kaprice onemogoča interese Hrvaške in drugih zaveznic," je dejal Pahor. Sicer pa je predsednik SDS Janez Janša že izrekel podporo ratifikaciji tega protokola. Ratifikacijo pa je pričakovati tudi pri ostalih partnericah severnoatlantskega zavezništva. Sicer pa v strankah koalicije obsojajo ravnanje SDS. »Gre za izsiljevanje brez primere v parlamentarni zgodovini Slovenije, da največja opozicijska stranka notranjepolitične koristi postavi pred interese Slovenije,« pravi vodja poslanske skupine LDS Borut Sajovic, prepričan, da takšno ravnanje škodi ugledu parlamenta in Slovenije. Nečemu, kar kaže minus, pa ne bodo dali podpore. Nasprotno pa v poslanski skupini SDS menijo, da gre pri zavrnitvi proračuna za "zgodovinski precedens". Po njihovem mnenju koalicija zavrača sprejem zaključnega računa predvsem zato, ker je po letu 1995 prvi izkazal presežek. Včeraj je predsednik vlade zaradi nastalega problema na pobudo predsednika stranke Zares Gregorja Golobiča sklical vrh koalicije.