Zbornik o medvojnem Šenčurju
V novem zborniku Šenčursko območje med nemško okupacijo in narodnoosvobodilnim bojem je objavljenih 25 prispevkov devetnajstih piscev, od katerih jih enajst ni več med živimi.
Šenčur – Krajevni organizaciji Zveze borcev za vrednote NOB Šenčur in Visoko sta izdali zbornik Šenčursko območje med nemško okupacijo in narodnoosvobodilnim bojem (NOB). »Zbornik Šenčursko območje med nemško okupacijo in narodnoosvobodilnim bojem poskuša popolneje prikazati najbolj usodno obdobje obstoja in boja prebivalstva teh krajev ter ga tako oteti pozabi. Zapisano je zanesljiv dokaz, česa je sposoben za ohranitev še tako majhen narod, če je v boju in trpljenju enoten in složen, zapisano pa je tudi skromno priznanje predanosti in zvestobi mnogih rodoljubov, ki v svojem boju niso klonili niti pred smrtjo,« je ob njegovi predstavitvi v Domu krajanov v Šenčurju dejal Franc Štefe – Miško, član odbora za izdajo zbornika, v katerem so sodelovali še Franc Kržan (predsednik), Emil Leon Sekne, Jože Bohinc in Ciril Sitar.
V zborniku, ki je brezplačen, sodeluje devetnajst piscev, uporabljenih je nad sedemsto različnih virov, objavljenih 190 fotografij in dokumentov, v njem je navedenih 1250 imen, objavljene pa so tudi edine partizanske pesmi s tega območja – domačinke. Opisane so tudi vse žrtve vojne in NOB z območja občine Šenčur, ki jih je bilo 184 ali skoraj pet odstotkov prebivalstva. Objavljeni so tudi popolnejši podatki o talcih, ustreljenih v Šenčurju, in o žrtvah v sosednji občini Cerklje.
Uvodoma zbornik opisuje socialno-politične razmere in gibanja pred drugo svetovno vojno, nato pa podrobno prikazuje dogodke med nemško okupacijo na sedanjem območju občine Šenčur, deloma pa tudi Cerkelj – od nasilja, ki ga je izvajal okupator in izseljevanja domačinov do začetka NOB na tem območju, vmesnega zatišja, končnega množičnega razmaha narodnoosvobodilnega gibanja in tudi delovanja domobrancev od srede leta 1944 naprej. »Vsa medvojna dogajanja in NOB na tem območju še niso bila podrobno opisana, zato so širšemu prebivalstvu manj znana. Kako naj potem tudi današnja generacija, ki ni doživljala grozot vojne, izve in ocenjuje tedanja dogajanja,« še pravi Štefe in dodaja, da si z izdanim zbornikom ne lastijo zaslug za dokončno ocenitev vseh medvojnih dogajanj, prepričani pa so, da je objavljeno gradivo pomemben prispevek k boljšemu in vsestranskemu poznavanju in razumevanju polpretekle zgodovine.