Policisti nezadovoljni s položajem
V policijskem sindikatu so nezadovoljni zaradi plač, opozorili pa so tudi na nevzdržne delovne razmere, zato zahtevajo večjo varnost in boljšo opremo.
Bled – Festivalna dvorana na Bledu je bila v petek premajhna za vse, ki so želeli prisostvovati javni tribuni Policijskega sindikata Slovenije z naslovom »Si slovenska vlada za podcenjeno plačilo želi podcenjeno varnost državljanov?«. Več kot tisoč policistov, kriminalistov in drugih uslužbencev policije je bilo enotnih: želijo si boljših plač, opreme in večje varnosti. »Če bo treba, bomo tudi stavkali!« je bil odločen predsednik policijskega sindikata Branko Prah in požel buren aplavz. Slovenske policiste sta med drugimi prišla podpret tudi Gianni Tonelli, generalni sekretar združenja evropskih policijskih sindikatov CESP, in Heinz Kiefer, predsednik konfederacij evropskih policij Eurocop.
Sindikat je na tribuno povabil tudi ministra za notranje zadeve Dragutina Mateja in za javno upravo Gregorja Viranta, saj je njihova osnovna zahteva, da poklica policist in kriminalist zaradi specifičnosti uvrstijo v 22. plačilni razred. Toda njuna sedeža sta ostala prazna. »Ne vem, kako bomo reševali odprta vprašanja, če nimamo sogovornikov na drugi strani,« je bil razočaran Prah in pojasnil, da se o uvrstitvi policistov in kriminalistov v 22. plačilni razred pogajajo že štiri, pet let. Policijski sindikat ne pristaja namreč na stališče vlade, da so poklici policist, vojak, carinik, gasilec, paznik in izterjevalec primerljivi, še posebej pa, ker vlada še vedno ni podala tehtne argumentacije za takšno razvrstitev. »Ko je bil naš resorni minister Rado Bohinc, so nam obljubili 22. plačilni razred. Kar govori sedaj Virant, je laž in zavajanje slovenske javnosti,« je opozoril Prah in dodal, da se ne borijo le za policiste, temveč za vse zaposlene na ministrstvu za notranje zadeve.
Generalni direktor policije Jože Romšek, ki so ga prisotni večkrat glasno izžvižgali, je sicer izrazil podporo sindikatu pri prizadevanjih za boljši delovnopravni in socialni status policistov, vendar je opozoril, da se bo to dalo doseči le s pogajanji in sodelovanjem. »Moja vizija je, da je dober policist strokovno usposobljen, primerno opremljen in plačan. Če želimo to doseči, se moramo znati pogovarjati in potrebujemo podporo resornega ministra, tudi zaradi zagotavljanja proračunskih sredstev. Za plače jaz pač ne morem biti odgovoren,« je dejal.
Do trenutnih razmer v policiji sta bila zelo kritična bivši poveljnik slovenske policije Pavel Čelik in nekdanji v. d. generalnega direktorja policije dr. Bojan Potočnik, ki sta za odkrite besede prejela bučen aplavz. »Vse odločanje se koncentrira v ministrovem kabinetu. Celo generalni direktor policije nima več pristojnosti za vodenje policije,« je ocenil Potočnik in dejal, da se policisti čedalje bolj ukvarjajo z administracijo, da so brez pojasnil degradirani ali celo odpuščeni. Vse bolj se slabša tudi njihov socialni položaj: »V strahu za svojo eksistenco prihaja do klientelizma, udinjanja političnim strankam, iskanja dodatnih virov zaslužka,« je dejal Potočnik in dodal, da so policisti prisegli državi, ne pa Janši ali Mateju. Romšek je njegove besede kasneje označil za demagoške.