Kulturna dediščina v rokah zbirateljev
V komendski knjižnici so predstavili področje zbirateljstva, ki ima velik pomen za ohranjanje lokalne kulturne dediščine.
Komenda – »V naši knjižnici smo se že pred časom vprašali, kako bi obiskovalcem predstavili Komendo še z drugega, bolj domoznanskega zornega kota in tema zbirateljstva se je zdela kot nalašč za to,« je v uvodu srečanja Bogastvo Komende v ustnem izročilu povedala direktorica Matične knjižnice Kamnik, ki ima enoto tudi v Komendi, Breda Podbrežnik Vukmir.
Z zbirateljstvom se ukvarja vse več ljudi, tako mladih kot starih. V to je prepričana tudi Jožica Uršič, ki je skupaj s petimi učenkami 8. razreda komendske šole pripravila raziskovalno nalogo o starih razglednicah. Dragoceno gradivo iz prve polovice 20. stoletja so učenke s svojo mentorico dobile pri komendskem zbiratelju Janezu Lončarju s Podboršta. Ta se je z zbirateljstvom, ki je – kot v smehu priznava sam – postalo že njegova odvisnost, srečal šele pred slabim desetletjem, a kljub temu je njegova zbirka ena večjih in tudi v stroki bolj priznanih pri nas. »Začelo se je tako, da sem nesrečen opazoval, kako so nekje zažgali staro mlatilnico, in takrat sem začutil, da bi te stvari rad ohranil. Predmete sem začel kupovati, kmalu so mi jih začeli nositi tudi sokrajani in prijatelji in moja zbirka se je hitro večala. Čeprav sem se najprej zanimal le za kmečke stroje in orodje, se je pri meni kmalu znašlo veliko starih predmetov z vseh področij. Danes imam tako že devet mlatilnic, na desetine motorjev, posod, šivalnih strojev, radijskih sprejemnikov, smuči in mnogo drugih stvari,« je povedal Janez Lončar, ki je na predlog etnologa Janeza Bogataja posnel tudi koledar starih predmetov, ki je visoko nagrado prejel celo v daljni Japonski.
Lončar, ki ob pomoči stroke svoje predmete zelo rad tudi restavrira, prav v teh dneh obnavlja staro lončarsko peč, njegova velika želja pa je, da bi svojo bogato zbirko lahko pregledno uredil in postavil na ogled obiskovalcem.
Izjemno zbirko doma hrani tudi Vinko Plevel, ki je vse od osamosvojitve naše države strasten ljubitelj in zbiralec slovenskih znamk, telefonskih kartic, žigov in vsega, kar je povezano s pošto. »Zbrane imam vse slovenske znamke in žige od osamosvojitve naprej. Poseben čar za nas filateliste pa je, ko se kje odpre nova pošta in takrat za nič na svetu ne smem manjkati tam,« je povedal Vinko Plevel, ki je nekaj let v samozaložbi izdajal tudi časopis Zbiralec.
Kako pomembni so zasebni zbiratelji za stroko ter kako lahko in morajo zbiratelji svoje zbirke urediti še bolj strokovno in pregledno, je poudarila direktorica Medobčinskega muzeja Kamnik Zora Torkar. Kamniški muzej je v sodelovanju s Slovenskim etnološkim društvom pred štirimi leti zasebne zbirke s svojega področja z namenom pregleda in svetovanja tudi popisal v posebni raziskavi.