Civilne iniciative
Prva zanimiva ugotovitev je, da izraza civilna iniciativa naša zakonodaja ne pozna. V ustavi so v treh členih posredno zapisane osnove za delovanje takih združenj. Največ izkušenj z njimi ima najbrž J. Urbanc, ki sodeluje pri večini CI v radovljiški občini. Osebno ima o vseh z izjemo ene, ki jo je »ustvaril« le posredno in jo sedaj pripisuje županu, zelo dobro mnenje.Za lažje razumevanje uspehov CI si je najbolje pogledati konkreten primer. Mimo Radovljice imamo poglobljeno izvedbo avtoceste. Uporabnik z nje ne vidi, kaj se skriva za temi nasipi. Orientacija je težka še za domačine in mnogo ljudi se je v prvem poskusu gladko peljalo mimo odcepa za Lesce in Bled naprej proti Jesenicam. Kombinacija obeh težav večino potencialnih gostov popelje mimo Radovljice. Dodatna zanimivost je občutek mnogih ljudi, da ta »kanal« mimovozečim da občutek, da v tem okolju niso zaželeni. Kdor se dosti vozi po svetu, najbrž ve, da je mimo turističnih krajev avtocesta speljana tako, da si jih potniki vsaj za določen čas lahko ogledajo. Protihrupne ovire so vedno premišljeno postavljene in mnogokrat prozorne.
Učinek inovativnega pristopa se že odraža v zelo negativnem trendu, ki ga opažajo gostinci v okolici Radovljice in Bleda. Točne številke še niso znane, jih bomo pa objavili, ko bodo poznane. Že v tem trenutku je jasno, da bo treba zmanjšati dejavnost in s tem število zaposlenih.
Da bi poudarili svoj negativen odnos do obiskovalcev, in povečali negativen učinek tako izvedene avtoceste, »varstveniki okolja« blokirajo izdelavo obeh servisno informativnih postajališč. Gost, ki se ustavi, kaj kupi in se informira o okoliških znamenitostih, s svojim postankom enostavno preveč obremeni okolje??! Obe postajališči bi skupaj zaposlovali okrog 30 ljudi, s primernim informiranjem obiskovalcev pa pomenijo edino kratkoročno pot za reševanje nastale zagate turističnih delavcev in ohranjanje dejavnosti. Gospoda Urbanca to očitno ne zanima prav preveč. Zanj štejejo le politične točke.
Žalostno je, da takemu pristopu nasedajo tudi povsem razumni ljudje. Večina si želi okolje z dobro socialno varnostjo, visoko stopnjo zaposlenosti, visokimi plačami in pokojninami. Radi bi imeli odlične pogoje za kulturno in športno udejstvovanje. Mnogim pa očitno ni jasno, da to ni izvedljivo, če bo nad nami vedno bedel nekdo, ki bo za lastne točke uničeval vsako poslovno priložnost, od katere nima direktne koristi.
Mnogo koristneje bi bilo, če bi gospod Urbanc vsaj občasno prišel v javnost s kakšno idejo, kako v občini povečati število delovnih mest. S svojo ekipo bi nam lahko pripravil spisek dejavnosti, ki v okolju ustvarjajo najboljši ekonomski učinek ob minimalnem vplivu na okolje. Žal je to glede na njegov način delovanja precej utopično.
Za Združenje PULL,
J. Vidmar