Razpis za narečne viže
Razpis za sodelovanje na 9. Večeru slovenskih viž v narečju, ki bo junija v Škofji Loki, bo odprt do 9. marca.
Radio Sora je v sodelovanju z agencijama Geržina Videoton in Media butik razpisal javni natečaj za sodelovanje na 9. Večeru slovenskih viž v narečju, ki bo v petek, 12. junija, ob 19.30 na Mestnem trgu v Škofji Loki. Na festivalu lahko sodelujejo slovenski (tudi zamejski) tekstopisci, avtorji glasbe in narodno zabavni ansambli, izbor narečnih besedil, skladb in sodelujočih ansamblov pa bo opravila strokovna komisija.
Vsak ansambel mora na festivalu izvajati dve skladbi. Prva skladba mora biti v narečju in prvič izvedena na festivalu v Škofji Loki, drugo pa izbere ansambel in ne sme biti zmagovalna skladba z dosedanjih slovenskih festivalov.
Na festivalu je možno sodelovati z novim ali pa z obstoječim narečnim besedilom iz ljudske zakladnice, vendar bo strokovna žirija na festivalu ocenjevala samo nova, neobjavljena narečna besedila, medtem ko bo pri znanih besedilih ocenjevala le glasbo in njeno izvedbo. Kvalitetne tekste bodo v dogovoru s tekstopiscem predali v uglasbitev priznanim avtorjem glasbe in ansamblom za izvedbo na prireditvi. Avtorji in ansambli na razpisu lahko sodelujejo z več skladbami. Za prireditev bodo izbrane le najboljše narečne viže v izvedbi kvalitetnih ansamblov.
Pisci narečnih besedil morajo pojasniti, v katerem narečju je besedilo oz. v okolici katerega kraja tako govorijo. V besedilu mora biti nekaj značilnosti izbranega narečja, ne pa besed in glasov, ki so narečju neznana. Če besedilo in vsebina neposredno kažeta na določen kraj, se mora besedilo ujemati z govorico tega kraja. V besedilu morajo biti prvine enega in istega narečja, narečne besede in glasovi pa morajo biti usklajeni. V besedilu naj ne bo izrazito knjižnih besed in konstrukcij. Besedilo naj ne bo pretežno knjižno z dodatkom dveh, treh narečnih besed. Samo nekaj izpuščenih določenih glasov je premalo za tekst v narečju. Prednost ima besedilo, ki je v celoti v narečju.
Na festivalu bodo podelili tri nagrade za najboljšo izvedbo, nagradi za novo narečno besedilo in za najboljšo melodijo, nagrado občinstva, dodali pa bodo še posebno nagrado Društva pesnikov slovenske glasbe - Vodovnikova nagrada za dolgoletno kakovostno ustvarjanje besedil (plaketa in listina).
Ansambli oz. avtorji lahko prijave skupaj z natipkanimi besedili in glasbo kot demo posnetek pošljejo najkasneje do ponedeljka, 9. marca, na naslov Radio Sora, Kapucinski trg 4, 4220 Škofja Loka.