Slovenci drugič na evropske volitve
Sedem poslancev za evropski parlament bo 1,7 milijona volilnih upravičencev v Sloveniji izbiralo 7. junija.
Kranj – Volitve v evropski parlament, na katerih bomo odločali, kdo bo zasedel 736 poslanskih mest v Bruslju oziroma Strasbourgu, bodo v 27 državah članicah Evropske unije potekale med 4. in 7. junijem. »Glede na to, da je volilni dan v Sloveniji nedelja, lahko pričakujemo, da bo predsednik države Danilo Türk volitve razpisal 7. junija,« so sporočili iz informacijske pisarne Evropskega parlamenta v Ljubljani. Svojih sedem predstavnikov bomo slovenski državljani volili drugič.
V okviru svoje informacijske in komunikacijske kampanje bo Evropski parlament okoli 375 milijonov volivcev nagovarjal s sloganom Ti odločaš! Tako jih želijo opozoriti, da odločitve, ki jih sprejemajo evropski poslanci, vplivajo na njihovo vsakodnevno življenje, in jih pozvali k udeležbi na volitvah. Pri volitvah v evropski parlament je vsa Slovenija ena sama volilna enota, zato mora posamezna lista za izvolitev svojega kandidata zbrati vsaj 14 odstotkov oddanih glasov. Z liste pa so izvoljeni tisti kandidati, ki zberejo največ prednostnih glasov. Od poslancev, ki so Slovenijo v Evropskem parlamentu zastopali že v preteklem mandatu, Mihael Brejc in Mojca Drčar Murko ne nameravata znova kandidirati, prav tako naj vnovične kandidature ne bi načrtoval Aurelio Juri, ki je v evropskem parlamentu oktobra lani zamenjal Boruta Pahorja, ki je bil na septembrskih volitvah izvoljen v državni zbor.
Svoje delo v evropskem parlamentu pa so pripravljeni nadaljevati Jelko Kacin, Ljudmila Novak, Romana Jordan Cizelj in Alojz Peterle. »To delo mi ponuja izzive, ki mi dajejo priložnost, da nakopičeno znanje in izkušnje, ki sem jih pridobival tudi s sodelovanjem v nekaj slovenskih vladah in v državnem zboru, s pridom izkoristim tudi v prihodnje,« je svojo odločitev pojasnil Jelko Kacin. Podobno razmišlja Ljudmila Novak, ki obenem pravi, da je delo v evropskem parlamentu zelo zahtevno, zato se lažje znajdeš, ko enkrat osvojiš način dela. »Vidiš tudi, kje se da narediti še več,« je dodala Ljudmila Novak. Tudi Romana Jordan Cizelj se strinja, da v prvem mandatu šele spoznavaš, kako poteka delo v evropskem parlamentu, zato bi ga, obogatena z znanjem in izkušnjami, rada nadaljevala. »Veliko dela nas še čaka predvsem na področju skupne energetske politike in ukrepih na področju podnebnih sprememb.«
Konec oktobra pa se bo iztekel mandat tudi članu evropske komisije iz naše države Janezu Potočniku. V Sloveniji komisarja predlaga predsednik vlade, odločitev pa morajo potrditi vsi ministri. Kot najprimernejšega kandidata za to mesto tudi v prihodnje nekateri vidijo Janeza Potočnika, kot njegove mogoče naslednike pa omenjajo tudi Toneta Ropa, Vlada Dimovskega in Marka Pavliho. Rop zaenkrat tega ne komentira, Dimovski naj bi že zanikal, da ga zanima ta položaj, Marko Pavliha pa je v zvezi s tem zapisal: »Če mi bo dovoljeno in omogočeno, se bom prijavil tudi sam, saj me h kandidaturi nagovarjajo številni domači in tuji eksperti, politiki ter nenazadnje povsem običajni ljudje.« Ob tem še dodaja, da je treba poskrbeti, da bo na pregleden način izbran najboljši oziroma da se bo lahko ob predpostavki izpolnjenih vrhunskih znanj in vrlin kdorkoli potegoval za evropskega komisarja po vnaprej določeni proceduri. »Če bo izbira slonela na zakulisnih obljubah po takšnih ali drugačnih predvolilnih 'zaslugah', izid najverjetneje ne bo pravilen, še manj pa pravičen,« je še dodal Pavliha.