Promocijski film Jesenic
Občina Jesenice je izdala 22-minutni film, ki prikazuje občino z vseh vidikov življenja ter razkriva glavne razvojne in poslovne priložnosti Jesenic.
Jesenice - »Na skrajnem vzhodnem robu Alp in na severozahodu Slovenije, na območju ob vstopu v Zgornjesavsko dolino že vse od prihoda prvih naseljencev gori ogenj. Skoraj tisoč let so ljudje na pobočjih Karavank in ob Savi Dolinki v ognju kalili železo in ustvarjali pogoje za življenje. Ljudi je težko delo zaznamovalo z vztrajnostjo in nepopustljivostjo, vrlini pa so plemenitili z znanjem. Te lastnosti tudi danes zaznamujejo Jesenice – mesto priložnosti.« To je uvodno besedilo, s katerim se pričenja novi promocijski film, ki ga je pred kratkim izdala Občina Jesenice. Film ima naslov Jesenice – mesto priložnosti in prikazuje zgodovino Jesenic, geografsko lego občine, naravne znamenitosti, kulturo in družbene dejavnosti, razvoj gospodarstva, poslovne priložnosti ... V filmu nastopajo nekateri Jeseničani, od gospodarstvenikov, kulturnikov do športnikov. Film, ki je dolg 22 minut, so izdelali v produkciji Videofon. Kot je povedala Božena Ronner iz kabineta župana, so največ pozornosti namenili promociji novih poslovnih priložnosti na Jesenicah. Kot je dodala, so bili pri pripravili filma presenečeni, koliko zanimivega imajo na Jesenicah pokazati. Izdali so tri tisoč DVD-jev, ki so na voljo v prostorih Turistično-informacijskega centra (TIC). Načrtujejo še izdajo filma v angleškem in nemškem jeziku, pripravili pa bodo tudi kratke dve- ali triminutne spote, ki bodo na ogled tudi na spletu.
Film so pred kratkim predstavili tudi novinarjem, po prikazanem filmu pa je župan Tomaž Tom Mencinger skupaj z vsemi tremi podžupani – Vero Pintar, Borisom Bregantom in Borisom Kitkom – predstavil tudi glavne naložbe, ki so v občini načrtovane v letošnjem letu. Med glavnimi je omenil projekt urejanja območja bivšega Fiproma, mejnega platoja Karavanke, kamor naj bi se preselila tudi jeseniška policijska postaja, začetek gradnje nove stavbe pošte in nove stavbe upravne enote, davčne službe in inšpekcijskih služb, začetek obnove športne hale Podmežakla ter dokončno rešitev osemnajst let trajajoče zgodbe s pitno vodo izpod Karavank.
Župan Tomaž Tom Mencinger je med glavnimi programi investicij v letu 2009, ki so podprte tudi s proračunom, izpostavil urejanje območja nekdanjega Fiproma v stečaju, kjer trenutno poteka prva faza, in sicer urejanje komunalne infrastrukture. Projekt vodi podžupan Boris Bregant, ki je povedal, da se je dinamika del zaradi zime nekoliko upočasnila, kljub temu pa naj bi bila prva faza projekta končana 30. junija. Sledila bo druga faza, vredna okrog tri milijone evrov, s projektom pa bodo kandidirali za evropski in regijski denar. V tem delu naj bi uredili mestno tržnico in neposredne povezave z mestnim središčem. To bo osnova za tretjo fazo, v okviru katere bodo zgradili knjižnico, center vseživljenjskega učenja, muzejski del … Ta del projekta je vreden kar od 11 do 15 milijonov evrov in po načrtih naj bi bil dokončan do leta 2013. Kot je poudaril Bregant, se bo po zaključku vseh del spremenilo mesto v osrednjem delu, glavna značilnost tega dela Jesenic pa bo ta, da se bo proizvodni del neposredno spajal z upravnim delom.
Drug velik projekt, ki čaka Občino v letošnjem letu, je urejanje območja platoja Karavanke. Projekt vodi podžupan Boris Kitek, ki je povedal, da je idejni načrt pripravljen, trenutno pa potekajo intenzivni pogovori z vlado, na osnovi katerih bodo določili, kolikšen del tega območja potrebuje država, kolikšen del pa bo prenesla na lokalno skupnost. Tako naj bi bilo že dogovorjeno, da se bodo na to območje preselili Policijska postaja Jesenice, vodniki službenih psov Gorenjske in enota za izravnalne ukrepe. Občina Jesenice pa na tem območju načrtuje razvoj turizma, zabave, športa in rekreacije, v prvem delu pa naj bi uredili avtokamp za avtodome.
Tretji obsežen projekt, ki ga je predstavil župan Mencinger, pa je projekt pitne vode izpod Karavank. Ta osemnajst let dolga zgodba naj bi se po Mencingerjevih besedah v prvi polovici letošnjega leta vendarle uspešno zaključila. Občini Jesenice in Kranjska Gora sta ustanovili podjetje Karavanška voda, ki je edino prejelo vodno dovoljenje do leta 2020. Po županovih besedah imajo zagotovljeno tudi lokacijo (gre za območje na Hrušici pod bivšim Elimom), kjer naj bi postali novo polnilnico, čakajo le še na zadnjo »kljukico« z ministrstva za okolje. V projekt bodo nato vključili strateškega partnerja (pogovarjali naj bi se s štirimi), ki naj bi investiral od 30 do 50 milijonov evrov v gradnjo polnilnice in začetek črpanja pitne vode.
Podžupanja Vera Pintar, ki pokriva področje družbenih dejavnosti, pa je spregovorila o večjih investicijah v šolstvo. Tako bodo letos zamenjali streho na telovadnici Osnovne šole Koroška Bela, zagotovili denar za ureditev otroškega igrišča pri Osnovni šoli Prežihov Voranc, obnovo garderob pri bazenu v Osnovni šoli Tone Čufar, obnovo strešne kritine v Osnovni šoli Poldeta Stražišarja … Nadaljevali bodo tudi urejanje območja Pristave s Zoisovim parkom, uredili bodo tudi Zoisovo spominsko sobo v graščini na Pristavi, uredili razgledno ploščad pri slapu Šum na Blejski Dobravi, načrtujejo tudi obnovo vojaške cerkvice v Spominskem parku, postavitev dveh novih kipov v Spominskem parku ter obnovo kolperne.