Banku priznanje metalurgov
"Pantzevo priznanje je med metalurgi največ, kar lahko prejmeš med stanovskimi kolegi. Z njim so mi izkazali veliko čast in obvezo za dodatno prizadevanje za podjetje in stroko, za metalurgijo," je ob prejemu priznanja povedal Branko Banko iz Acronija.
Jesenice - V začetku meseca je Branko Banko, izvršni direktor za tehnologijo v Acroniju, prejel Pantzevo priznanje za leto 2008, ki ga je glavni direktor Slavko Kanalec podelil po izboru posebne komisije na predlog Društva metalurških inženirjev in tehnikov. Tokrat so priznanje za življenjsko delo v metalurgiji podelili enaindvajsetič, tokratnemu nagrajencu z obrazložitvijo, da je Acroni v desetih letih, ko je bil kreativni ustvarjalec razvoja proizvodnje in tehnologije, pridobil ugodno izhodišče, ki je podjetju omogočilo postati pomemben igralec na globalnem trgu nerjavnih, elektro in ostalih specialnih jekel.
»Pantzevo priznanje nagrajencu pove, da je s svojim delom doprinesel k razvoju podjetja in splošnemu napredku jeklarstva v Sloveniji,« pravi Branko Banko, ki prihaja iz Gorij in odločitve za delo v jeseniškem jeklarstvu ni nikoli obžaloval. Od prvega delovnega dne leta 1969 je v istem podjetju, že čez šest mesecev pa bo izpolnil pogoje za upokojitev. Kljub vsemu vidi še veliko izzivov v Acroniju, zato o upokojitvi ne razmišlja. V upravo podjetja je bil imenovan leta 1998, ko je bilo tako jeseniško kot svetovno jeklarstvo še vedno v veliki krizi.
»Strukturne spremembe so v takratni Železarni Jesenice že potekale, vendar je imelo podjetje še kup obveznosti, na plečih veliko posojil, znižane plače, brez ugleda v okolju, denarja za investicije ni bilo,« razmere od razpada (trga) nekdanje Jugoslavije do časa, ko je aktivneje deloval v upravi, opiše Banko. Že leto kasneje so začeli rezultati kazati bistveno bolje, še posebej ko je vodenje prevzel dr. Vasilij Prešern. »Poslovanje smo sanirali in z investicijami zagotovili razvoj. Največ je šlo v posodabljanje naprav, izboljševala se je produktivnost, več pozornosti smo namenili zdravju pri delu in vplivom na okolje ter manjši porabi energentov,« novo dobo Acronija v zadnjih desetih letih opiše letošnji Pantzev nagrajenec. Vsako leto je bilo tudi več ekoloških investicij, s katerimi so pridobili tudi integralno okoljsko dovoljenje IPCC, ki ga morajo v letu 2010 še dokončno potrditi.
Hkrati so se usmerili v večanje proizvodnje, v specialna jekla, proizvodnja cenejšega jekla se je zmanjševala. Banko pravi, da je vse plod timskega dela, ki se nikoli ne konča, tudi vlaganje v nove tehnologije in nova jekla. »Sicer bi kaj kmalu ostali zadaj, kar se še posebej pozna v recesiji,« pravi in dodaja, da je v zadnjih letih tudi med mladimi vse več interesa za metalurške poklice. »Razvoj Acronija me ne skrbi, saj imamo veliko ambicioznih sodelavcev. Navsezadnje ne delamo več v mestu rdečega prahu, ampak v čisti industriji s spodobnimi plačami,« še pove Branko Banko, Pantzev nagrajenec.