Ana Nemanič (na sredini), hčerki Majda in Božena (na levi), sin Milan z ženo (na desni)

Pod eno streho maša in zabava

Z Lubnikom med argentinskimi Slovenci (10)

Morda je skrivnost njihovega zadovoljstva prav v tem, da ne mislijo samo nase, temveč na slovensko skupnost.

Koliko Slovencev živi v Mendozi? Natančnega podatka ni, še najbolj jasen je bil slovenski duhovnik Jože Horen, ki je v Mendozi že skoraj šestdeset let, zato svoje ljudi dobro pozna: približno štiristo nas je, približno sto jih prihaja k maši, je dejal na kratko.

Slovensko društvo v Mendozi je staro šestdeset let, zbirajo se v Slovenskem domu, ki so ga zgradili seveda sami. Sprojektiral ga je arhitekt Božidar Bajuk, ki je pomagal tudi pri gradnji. Kopali in zidali so v prostem času, torej ob poznih popoldnevih in večerih ter sobotah, vsi po vrsti, tudi profesorji, inženirji itd. Zraslo je središče slovenskega življenja v Mendozi, središče ohranjanja slovenskega jezika in načina življenja. Tam se že vrsto let zbirajo, hodijo k maši, pojejo in nastopajo, se učijo in zabavajo. Vse pod eno streho.

Slovenskega doma z ulice ne opaziš. V nedeljskem jutru smo zrli v zamreženo prodajalno. Ob njej so se le odprla vrata in znašli smo se na prostranem dvorišču. Za njim smo vstopili v avlo in naprej v dvorano, kjer so se ljudje zbirali k nedeljski maši, ki jo je napolnilo petje pevskega zbora Lubnik. Zelo radi poslušamo slovenske pesmi, za nas je to praznik, mi je dejala starejša gospa, ki je hitela v dvorano.

Dokaj velika dvorana je skromna, pred odrom majhna oltarna miza, na desni strani slovenski grb, na levi Marija Pomagaj z Brezij, na sosednji steni križ. To je vsa oprema, nobenega razkošja, nobenega zlata. Pri maši je bilo tudi precej mladih, verska tradicija je sestavni del življenja Slovencev v Argentini, nedeljska maša je tako samoumevna kot nedeljsko družinsko kosilo. Prav zanimivo se mi je zdelo, da so molili za domovino, najprej za Slovenijo, nato za Argentino. Boga so prosili: "Razlij svojo milost na Slovenijo, na domovino naših prednikov in našo duhovno domovino. Podeli ji svobodo, varnost, mir in pravo mesto v svetovni družini narodov ..." Mile besede, molitev za Argentino je bila bolj suhoparna. Predvsem pa ne v molitvi, ne v pogovorih ni bilo politike. Opazili smo jo na spominski plošči, ki so jo na dvorišču vzidali pred desetimi leti, ob petdesetletnici begunstva.

Pod isto streho je imel pevski zbor Lubnik zvečer koncert, le zastor na odru so dvignili in otlarno mizo prestavili. Najbolj so vžgale stare slovenske pesmi, na koncu je pela vsa dvorana, tudi kakšna solza se je utrnila. Z navdušenjem so sprejeli tudi Poljanske orgličarje in Suho špago.

Po koncertu so prinesli mize in večerja se je zavlekla pozno v noč. Meso je pripravil slovenski mesar, dekleta in žene so se pridno vrtele v dobro opremljeni in prostorni kuhinji, mladina je stregla, nenarejeno prijazna. Nikamor se jim ni mudilo, čeprav jih je zjutraj čakalo delo. Tudi otroci so ostali s starši, najmlajši so zaspali v naročjih.

Pozno ponoči smo se vračali v hotel, v ušesih so mi še vedno zvenele besede 79-letne Ane Nemanič: »Prva leta je bilo težko, veliko sem jokala, danes imam tukaj vse - šest otrok, 24 vnukov in 12 pravnukov.« V Argentini rojeni hčerki Majda in Božena sta bili prav tako kratki: »Res nimamo toliko kot vi, imamo pa veliko otrok in radi se imamo.« Najmlajši, Milan, sedaj predsednik Slovenskega društva v Mendozi, se je z ženskami seveda strinjal, dodal je le, da vsi radi prihajajo v dom. Morda je skrivnost njihovega zadovoljstva prav v tem, da ne mislijo samo nase, temveč na slovensko skupnost.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Mularija / torek, 10. maj 2022 / 16:40

Predstavili naše plese

Učenci in učitelji Osnovne šole (OŠ) Staneta Žagarja Kranj so se v okviru mednarodnega projekta Erasmus+ Cultural festivals (Kulturni festivali) konec marca udeležili srečanja v grškem mestu Prygos.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / nedelja, 30. december 2012 / 07:00

Božično-novoletni pihalci

Dobrodelnost se nadaljuje, Jerbas je bil razprodan, Pihalna godba Alpina Žiri pa že vrsto let pripravlja tradicionalen božično-novoletni koncert, ki je letos minil v znamenju 65. obletnice.

Prosti čas / nedelja, 30. december 2012 / 07:00

Na pragu praznikov (1)

Kičasto, bi bil najboljši izraz, ki ga lahko uporabimo v danem trenutku, ko na Dunaju v teh dneh pade mrak in ta zasije v vsej svoji božično-novoletni lepoti. Gorenjski glas je tokrat z ABC Turizmom p...

GG Plus / nedelja, 30. december 2012 / 07:00

Kar naprej na poti, pristal pa v filmu

Filmski režiser Andrej Mlakar se ima po očetovem rodu za Žirovca, mama Nežka je bila Tržičanka. Življenjska pot ga je vodila skozi osem slovenskih krajev: Medvode, Žažar, Žiri, Miklavž pri Ormožu, Šoš...

GG Plus / nedelja, 30. december 2012 / 07:00

Česa si želim(o)?

Pred koncem starega in v začetku novega leta je dopustno izraziti svoje želje v letu, ki prihaja. Zase, za svojo družino in za najbližje si želimo vedno enako: zdravja, sreče, blagostanja … Kako...

Šenčur / nedelja, 30. december 2012 / 07:00

Odpadki bodo dražji

Šenčur - Po novem letu bodo komunalne storitve dražje tudi v občini Šenčur. Občinski svetniki so namreč na zadnji seji potrdili višje cene zbiranja in odvoza bioloških in mešanih...