Slovenski med geografsko zaščiten
Slovenski čebelarji so pridobili nacionalno geografsko označbo za slovenski med. Naslednji korak je zaščita v EU.
Brdo pri Lukovici – Za geografsko zaščito medu si slovenski čebelarji prizadevajo že več kot desetletje. Že leta 1999 so registrirali kolektivno blagovno znamko Slovenski med, ki pa je bila pravzaprav zasebna lastnina Čebelarske zveze Slovenije, v katero država ni posegala. A po večletnih prizadevanjih so pred dnevi blagovno znamko še nadgradili in pridobili zaščiteno geografsko označbo.
»Vseskozi smo si prizadevali, da bi bila naša blagovna znamka prepoznavna tudi zunaj Slovenije in da bi se v sistem vključili vsi potrebni nadzori, ki bi izjemni kakovosti našega medu dali še dodatno težo na tržišču. Ob koncu minulega leta smo dobili odločbo ministrstva za kmetijstvo, sedaj pa bo stekel še postopek registracije v Bruslju in prepričani smo, da bomo uspešni. Pri tem bo velika prednost tudi majhnost naše države, saj evropska zakonodaja na tem področju v imenu zaščitenega proizvoda le izjemoma dopušča uporabo imena države,« je na novinarski konferenci poudaril vodja projekta geografske zaščite medu pri Čebelarski zvezi Slovenije Milan Meglič in dodal, da so čebelarji pravico za uporabo imena države v blagovni znamki pridobili od vlade RS.
Koristi geografske zaščite bodo večstranske. Čebelarji – blagovno znamko bo lahko uporabljal prav vsakdo, ki bo izpolnil predpisane, sicer zelo stroge pogoje - so pridobili zelo močno sodobno orodje za trženje, uporabniki bodo slovenskemu medu zdaj lahko še bolj zaupali, posredno promocijo pa bo imela tudi sama država. In kakšne so značilnosti slovenskega medu z zaščiteno geografsko označbo? »Takšen med je pridelan in pripravljen izključno v Sloveniji. Je bolj kakovosten, kot to predpisuje državni pravilnik, saj vsebuje manj vode in svoje lastnosti zadrži dlje časa. Blagovna znamka združuje vso pestrost slovenskega medu, med s takšno oznako pa je tudi stoodstotno sledljiv, saj je prav vsak kozarec opremljen s svojo številko. Nenazadnje pa tovrstna zaščita zahteva tudi nenehen in strog nadzor,« je še povedal Meglič.
Slovenski čebelarji, ki so, kot radi poudarijo, s tem doživeli svoje sanje, so z zaščito pridobili veliko priložnost, hkrati pa tudi veliko odgovornost. Slovenski med, ki nosi ime države, je zaenkrat namreč edini slovenski proizvod, ki bo šel v proceduro za zaščito v evropskem merilu.