Političnega kadrovanja bo konec
Vrh koalicije je v torek razpravljal tudi o varčevalnih ukrepih, regionalizmu, sodelovanju z opozicijo in vojnih zakonih.
Ljubljana – Na torkovem vrhu koalicije so se predsedniki in vodje poslanskih skupin koalicijskih strank med drugim dogovorili, da bodo v prihodnjih mesecih dokončno prekinili staro prakso političnih kadrovanj. Zato so tudi pozdravili in dali spodbudo delovanju Kadrovsko-akreditacijskega sveta, za začetek delovanja katerega naj bi vso potrebno dokumentacijo sprejeli ta teden. »To bo izredno pomemben člen v nameri vlade, da imenuje najboljše med najboljšimi, ne pa politično lojalne,« je ob tem poudaril predsednik vlade Borut Pahor.
Kadrovsko-akreditacijski svet (KAS) bodo sestavljali strokovnjaki s področja gospodarstva, korporativnega upravljanja in kadrovskega menedžmenta. Njegova naloga bo pripraviti pogoje za imenovanje predstavnikov v organe upravljanja gospodarskih družb, v katerih ima država lastniški oziroma solastniški delež. Po prepričanju predsednice LDS Katarine Kresal s KAS-om orjejo ledino, saj se s tem bistveno spreminja način imenovanja članov v nadzorne svete. »V temu času, dokler KAS in nekatera pravila, o katerih smo danes govorili, niso jasno postavljena in urejena, se je zgodila vrsta imenovanj v različne organe. Ta so bila narejena – jaz temu verjamem – po najboljši strokovni izbiri,« je še dodala. Predsednik Zaresa Gregor Golobič pa je po vrhu koalicije poudaril, da bodo preverili izpostavljenost državnih bank v primerih tako imenovanih spornih menedžerskih odkupov, kar naj bi tudi ustrezno sankcionirali. Poleg tega se je zavzel za proučitev vseh pravnih poti za ugotavljanje odgovornosti članov nadzornih svetov v podjetjih, ki so dlje časa v slabem položaju, pri čemer je posebej omenil tudi Skimar.
Predstavniki koalicijskih strank so pozornost namenili še imenovanju Dimitrija Rupla za Pahorjevega posebnega odposlanca. Katarina Kresal je namreč izrazila pomislek, ali pri njegovem sodelovanju v kabinetu predsednika vlade in hkrati v strateškem svetu SDS ne gre za konflikt interesov. Po njenih besedah naj bi predsednik vlade pojasnil, da je Rupel zaposlen kot javni uslužbenec in ne kot nekakšen posebni odposlanec. Zato po njenem lahko razpravo o tem končajo. Po sestanku vrha koalicije je bil zadovoljen tudi predsednik DeSUS Karl Erjavec, saj so se po njegovih besedah poenotili v vseh odprtih vprašanjih. Koalicijski partnerji so se še dogovorili, da se bodo odslej srečevali vsak mesec.