Antibiotik aboriginov
V Avstraliji je evkalipt tradicionalno zdravilo Aboriginov za vnetja in vročino in edini vir hrane za koale. Zaradi uživanja evkaliptovih listov simpatični medvedki nimajo težav s sinusi. Evkaliptovo olje in pastile lahko pri nas nabavimo v lekarni. Uspešno blažijo prehlad in kašelj ...
Evkalipt (Eucalyptus globulus) so svoj čas v Avstraliji uporabljali kot zdravilo za vse. Ker ima zdravilni učinek pri prehladnih obolenjih in zaradi njegovih antibiotičnih lastnosti, so mu nadeli ime »vročinsko drevo«. Domovina evkalipta sta Avstralija in Tasmanija, dandanes pa ga najdemo skoraj v vseh mediteranskih deželah ter v Afriki, Indiji, na Tahitiju in v Kaliforniji. Evkaliptovo drevo je eno najvišjih dreves na svetu, saj lahko zraste tudi do 100 metrov. Najpomembnejša učinkovina evkalipta je eterično olje, ki ga s parno destilacijo pridobivajo iz mladih listov in popkov. Iz 50 kilogramov listov dobijo liter olja.
Eterično olje izjemnega vonja
Evkaliptovo olje, ki je izjemno prijetnega vonja, sodi med eterična olja z najmočnejšim antiseptičnim delovanjem. Dobro dene zlasti pljučem, saj razkužuje, zavira nastajanje sluzi, utekočinja gosto sluz in pospešuje njeno izločanje. Pomaga pri izkašljevanju in koristi pri vnetju prsnega koša, tudi pri bronhitisu in pljučnici. Razredčeno esencialno olje lahko vtiramo v prsni koš in sinuse. Tako ima toplotni učinek in blaži bolezni dihalnih poti ter odpira zamašene sinuse. Pri astmi vtiramo evkaliptovo olje v prsni koš ali ga inhaliramo. Olajšalo bo sopenje in zasoplost. Evkalipt velja tudi za izjemno učinkovito sredstvo za preprečevanje katarja, gripe, angine in prehlada ter nalezljivih bolezni, kot so denimo ošpice. Prijetno hladi, zato ga lahko uporabljamo tudi pri zbijanju povišane telesne temperature.
Kopel, inhalacija in vtiranje za zdravljenje prehlada
Pri začetnem prehladu si pripravimo toplo kopel z evkaliptom: zmešamo pet kapljic evkaliptovega in pet kapljic sivkinega olja ter malo medu in dodamo vodi za kopanje. Pri prehladu se obnese tudi, če deset kapljic evkaliptovega olja nakapamo v vrelo vodo in inhaliramo. Pri vtiranju v prsni koš ali sinuse pet kapljic olja razredčimo z desetimi mililitri rastlinskega olja.
Proti revmi in za masažo
Če nas trga revma oziroma nas dajejo težave s togimi in bolečimi sklepi, namočimo obkladek v razredčeno evkaliptovo olje in ga položimo na prizadeti sklep. Pomešano z olivnim oljem se izredno dobro obnese za masažo. Evkalipt se izkaže tudi pri zdravljenju ran, ki se slabo celijo, pri nečisti koži, aknah, prhljaju in raznih tvorih. Deluje antimikrobno, spodbuja prekrvitev, krepi delovanje imunskega sistema in srca. Dobrodošel je tudi pri senenem nahodu, glavobolu in vnetju živcev.
Pastile proti kašlju
V lekarnah lahko kupimo različne proizvode z izvlečkom evkalipta, kot so pastile proti kašlju in vnetem grlu ali pastile za lajšanje težav s sinusi. Evkalipt je dodan tudi različnim sirupom proti kašlju. V boju proti bronhitisu in za spiranje grla je koristen tudi evkaliptov poparek, a pri nas je težko priti do evkaliptovih listov.
Opozorila
Esencialno evkaliptovo olje smemo uživati samo pod strokovnim nadzorom. Pri notranji uporabi moramo biti zelo previdni, saj previsoki odmerki lahko vodijo do resnih zastrupitev s slabostjo, bruhanjem in drisko. Evkaliptovega olja ne smemo uporabljati pri otrocih, mlajših od štirih let, saj lahko zaradi draženja sluznice pride do dušečih krčev.