Andrej se je rodil 2. januarja
V jeseniški porodnišnici se je lani rodilo 628 otrok, zadnja dva na silvestrovo.
Jesenice – V petek, 2. januarja, je nekaj čez osmo zjutraj na svet prijokal tudi prvi letošnji novorojenček, tri in pol kilograme težak Andrej. Mamico Majo Fajdiga Komar iz Bohinjske Bistrice je mož Sandi v porodnišnico pripeljal ob četrti zjutraj, le nekaj ur za tem pa se jima je rodil Andrej. »Zdaj sta za menoj že dve neprespani noči zapored,« se je prejšnji petek opoldne nasmehnila izkušena mama, prepričana, da bo tudi časa za spanje še dovolj. »Kot kaže, je Andrej miren in prijazen otrok, tako da me čisto nič ne skrbi, kako bo,« je bila popolnoma mirna, kljub temu da jo doma čakajo še trije sinovi: šestnajstletni Peter, desetletni Matej in štiriletni Benjamin. Andrej je tako že četrti fant v družini Fajdiga – Komar. Mali korenjak se je rodil ob pomoči babice Špele Urh, ki je dobro uro pred tem prišla v službo prav tako iz Bohinja, iz Stare Fužine – in povedala, da je tudi zadnji novorojenček, ki se je na Jesenicah rodil lani, na silvestrovo ob petih popoldan, doma v Bohinju.
Kot so povedale sestre z ginekološko–porodnega oddelka jeseniške bolnišnice, je bilo sicer med prazniki pri njih kot običajno: zadnja dva novorojenčka v starem letu sta se rodila enaintridesetega, 1. januarja pa je bilo v porodni sobi mirno.
Lani so tako v porodnišnici na Jesenicah zabeležili 621 porodov, rodilo se je 628 otrok, kar pomeni, da so tako kot že nekaj let doslej beležili povprečno po dva poroda na dan. A ker porodov pač ni mogoče načrtovati, se kakšen dan zgodi, da je tako kot 1. januarja letos v porodni sobi popolno zatišje, spet drugič pa se rodi tudi po pet otrok v enem dnevu. »K nam prihajajo porodnice z vse Gorenjske, pa tudi od drugod, celo z okolice Ljubljane jih je bilo nekaj,« je povedala glavna sestra porodnišnice Katja Zupan. Na voljo so jim štiri dvoposteljne in ena štiriposteljna soba, v porodnišnici pa ostajajo, če je vse tako, kot mora biti, povprečno tri dni. »Vsako porodnico obravnavamo individualno in jim, če je le mogoče, skušamo izpolniti želje. Porodnice so vedno bolj izobražene, vedno več vejo in zato vedno več pričakujejo, mi pa smo odprti za njihove želje in predloge, tako kot v večini slovenskih porodnišnic.«
Bodoče mamice lahko, če si želijo, pridejo na pogovor in ogled porodnišnice še pred porodom. »Za to možnost jim povejo že v šoli za starše in marsikatera se zanjo odloči, večina pa si naš oddelek in porodno sobo ogleda takrat, ko pridejo na pogovor o epiduralni analgeziji, če se seveda odločijo za ta način lajšanja bolečin ob porodu,« je še povedala Katja Zupan, ki poudarja, da se skrb za mamo in novorojenčka s porodom s tem ne konča, saj veliko pozornost v porodnišnici namenjajo prav zdravstveno vzgojnemu delu.