Podelitev bodo le opazovali
Lovski družini Kokra in Preddvor, ki sta še vedno brez lovišča, bosta lahko le "opazovali" podelitev koncesij za gospodarjenje z divjadjo.
Kokra – Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano bo na podlagi javnega razpisa do 16. januarja sprejemalo vloge za podelitev dvajsetletnih koncesij za trajnostno gospodarjenje z divjadjo. Prednost pri dodelitvi bodo imele lovske organizacije, ki so že doslej v skladu s predpisi in načrti strokovno upravljale z loviščem. Dve gorenjski lovski družini, to sta LD Kokra in LD Preddvor, se za razliko od ostalih ne bosta mogli potegovati za koncesijo za upravljanje z loviščem. Kot sta povedala predsednika obeh družin, Stane Bergant (Kokra) in Zdravko Žižmond (Preddvor), jim kljub dolgoletnim prizadevanjem še vedno ni uspelo dobiti nazaj lovišč, ki jim jih je povojna oblast odvzela in vključila v (sedanje) lovišče s posebnim namenom Kozorog, s katerim upravlja Zavod za gozdove Slovenije. Obe lovski družini sta ob koncu predlanskega leta sicer podpisali z zavodom sporazum o sodelovanju pri lovskem udejstvovanju, vključno z lovom na netrofejno divjad, vendar … »Pri izvajanju sporazuma se zatika, zato smo tedanjega direktorja zavoda Andreja Kermavnarja in potem novega direktorja Jošta Jakšo zaprosili za sestanek, na katerem bi razčistili sporna vprašanja. Doslej sestanka še ni bilo, upamo, da bo kmalu,« pravi Stane Bergant in ob tem poudarja: »V lovskih družinah razmišljamo v dveh smereh: ali sporazum izvajati »v duhu«, kot smo ga podpisali, ali zahtevati od države, da nam vrne lovišče. Bolj se nagibamo k drugi rešitvi, pri tem pa bomo svojo »bolečino« poskušali predstaviti tudi novi vladi. Da bi se tudi na območju Kokre in Preddvora lahko lovsko udejstvovali, ni strokovnih in zakonskih ovir, potrebna je le politična volja, da se spremeni uredba o loviščih, izloči del lovišča iz lovišča s posebnim namenom Kozorog in objavi javni razpis za podelitev koncesije. Če s tem ne bomo uspeli, bomo začeli ustavni spor, pri tem pa se zavedamo, da bo to časovno daljša pot, kot bi bila sprememba uredbe o loviščih.«
V lovskih družinah Kokra in Preddvor, prva šteje 25 članov, druga še nekaj več, so prepričani, da se jim godi krivica. Lovišče lovske družine Jezersko je bilo podržavljeno enako kot kokrško in preddvorsko, a ga je oblast že leta 1957 vrnila nazaj. Iz novejše zgodovine je primer, ko so iz lovišča s posebnim namenom Kozorog izločili lovišče Krvavec, za katerega je država zdaj tudi že razpisala podelitev koncesije za trajnostno gospodarjenje. »Ob osnovni ustavni dilemi, ali bo divjad državna ali zasebna lastnina, je oblast očitno spregledala neenak položaj občin, lovskih družin in lastnikov zemljišč na območjih, kjer so lovišča s posebnim namenom. Lastniki zemljišč na teh območjih se ne moremo lovsko udejstvovati, lovskim družinam se ne vračajo odvzeta lovišča, občine nimajo prihodka od koncesijske dajatve …,« pravi Stane Bergant, prepričan v to, da bi ustanovitev lovišča nevtralizirala tudi radikalne zahteve po zasebnih loviščih.