Obiskovalce nedeljske slovesnosti v Dražgošah bo tudi letos pričakal dotrajan spomenik. (Foto: arhiv GG)

Proslava ob dotrajanem spomeniku

Nedeljska osrednja slovesnost ob 67. obletnici dražgoške bitke bo tudi tokrat potekala ob dotrajanem spomeniku. Njegova obnova bo stala 170 tisoč evrov.

Dražgoše – Spomenika v Dražgošah, ob katerem bo v nedeljo potekala slovesnost ob 67. obletnici dražgoške bitke, še vedno niso obnovili. »Z obnovo spomenika se ne sme več odlašati. Zaradi izpostavljenosti vremenskim vplivom spomenik propada, vse bolj je dotrajan in načet, obstaja pa nevarnost, da bo razpokal,« opozarja Niko Sedej, predsednik škofjeloškega Združenja borcev za vrednote NOB. Kot je dejal, so bili pred leti z državo že dogovorjeni za obnovo spomenika, vendar pa teh načrtov prejšnja vlada ni uresničila.

Projekt obnove dražgoškega spomenika, ki ga je naročila Občina Železniki, je zdaj vendarle pripravljen. »Skupaj z občino moramo čim prej v akcijo in se na pristojnih ministrstvih dogovoriti za obnovo. V tem spomeniku je tudi kostnica, zato bi morala država dati sredstva za obnovo tako kot za druge podobne spomenike,« je dejal Sedej in izrazil pričakovanje, da bodo spomenik, postavljen leta 1976 v spomin na ubitih 41 Dražgošanov in devet partizanov, obnovili še letos.

Sanacija razpadajočega betona in železne armature ter ureditev odvodnjavanja na spomeniku in okrog njega naj bi po projektu stala 170 tisoč evrov, je pojasnil železnikarski župan Mihael Prevc, ki meni, da je država v celoti dolžna poskrbeti za obnovo dražgoškega spomenika, ker gre za spomenik državnega pomena. Dodal je, da je v zvezi s tem že zaprosil za sprejem pri ministrici za kulturo, prijaviti pa se nameravajo tudi na razpis ministrstva za obnovo kulturnih spomenikov: »Polovico stroškov bi moralo kriti kulturno ministrstvo, drugo polovico pa ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve, saj je v spomeniku tudi kostnica. Obnova spomenika je nujno potrebna, in če ne bo šlo drugače, bomo denar naknadno zagotovili z rebalansom v občinskem proračunu. Povsem jasno pa je, da lahko država ta denar zagotovi precej lažje kot majhna občina.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / četrtek, 1. julij 2010 / 07:00

Parada in novi pridobitvi

Naklo – Prostovoljno gasilsko društvo Naklo je v soboto počastilo stoletnico svojega delovanja. Popoldne so se na tekmovanju pomerile članice Gasilske zveze Gorenjske, proslavlja...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / petek, 6. november 2015 / 07:00

S kladivom in žeblji do čipke ...

Arhitektka in oblikovalka žirovskih korenin Manca Ahlin, ki že šesto leto živi in ustvarja v New Yorku, je za tamkajšnjo mediteransko restavracijo izdelala pregrado iz čipk. Za izdelavo 120 kilogramov...

Razvedrilo / petek, 6. november 2015 / 07:00

Družba za prijatelje

V Festivalni dvorani na Bledu je nastopil Andrej Šifrer z glasbenimi gosti, za posebno vznemirjenje pa je poskrbela sredina slavnostna premiera filma Spectre v kranjskem Cineplexxu.

GG Plus / petek, 6. november 2015 / 07:00

Z glino skozi težke dni

Ko se je pred dobrim desetletjem znašla v težkem življenjskem obdobju, prežetem s tesnobo in napadi panike, je Petra Nabernik v roke vzela glino in iz nje nenačrtovano oblikovala – punčko. Do danes ji...

Naklo / petek, 6. november 2015 / 07:00

Investiral svojo žepnino

Sedemnajstletni gimnazijec Jaka Majnik je postavil svoj prvi čebelnjak, v prvi veliki projekt pa je vložil svojo žepnino oziroma prihranke.

Gospodarstvo / petek, 6. november 2015 / 07:00

Priznanja skrbnim lastnikom gozda

Na kranjskem gozdnogospodarskem območju je priznanje prejel Jurij Rozman iz Loma pod Storžičem, na blejskem pa bratje Robič iz Gozda - Martuljka.