Šenčurski proračun brez vpliva recesije
Letos naj bi se v proračun občine Šenčur steklo kar 14,6 milijona evrov, a porabili bodo precej manj denarja.
Šenčur – V občini Šenčur so prvič doslej pripravili proračuna za dve leti vnaprej, njuna osnutka pa je občinski svet na decembrski seji tudi že potrdil. V prihodnjem letu tako pričakujejo kar 14,6 milijona evrov prihodkov, medtem ko naj bi se leta 2010 v občinski proračun nateklo 6,3 milijona evrov. Odhodkov bo v obeh letih približno enako – v letu 2009 bodo porabili 9,3 milijona evrov, leto kasneje pa 9,5 milijona evrov. »Prihodki v letu 2010 so bistveno nižji zato, ker ne načrtujemo nobene prodaje občinskega nepremičnega premoženja. Sta pa oba proračuna investicijsko naravnana, saj investicije predstavljajo 57 odstotkov celotnega proračuna,« je pojasnila občinska finančnica Anica Brezar.
Župan Miro Kozelj je pojasnil, da bodo prihodnje leto začeli graditi kanalizacijsko omrežje po celotni občini, za tako velik zalogaj pa seveda potrebujejo tudi precej strukturnih in kohezijskih sredstev, ki vsa še niso odobrena. Med drugimi večjimi investicijami v prihodnjem letu je naštel dokončanje gradnje kanalizacije in vodovoda v Vogljah, širitve vrtca v Šenčurju, kulturnega doma v Voklem, gradnjo nadstreška pri poslovilnih vežicah v Šenčurju in vrsto obnov občinskih cest.
Precej manj je bil (znova) zadovoljen Janez Ovijač (NSi): »Spet ni nikjer omenjeno, kako se občina namerava angažirati pri gradnji doma starostnikov.« Župan je razložil, da gradnja doma ni možna, dokler občina ne pridobi ustreznega zemljišča: »Delamo na tem, da nam kmetijsko ministrstvo vendarle izda soglasje za gradnjo doma na zemljišču v bližini šenčurskega vrtca.« Kot je še dejal, je za občino sprejemljiva izvedba projekta v obliki javno-zasebnega partnerstva.
»Proračun za prihodnje leto nič ne kaže na recesijo, saj je največji v zadnjih letih. Če bo likvidnost občine res tako visoka, glede na napovedan presežek, je treba razmisliti, ali ne bi bilo smotrneje kakšne investicije izvesti prej in ne čakati na leto 2011. Finančne injekcije iz Evropske unije znajo biti zaradi krize vse bolj kilave,« je ocenil Janez Sušnik (SLS), ki še meni, da je premalo denarja namenjenega turizmu, kulturi in gasilskim društvom, med branjem proračuna pa ga je v oko zbodel za skoraj tretjino višji znesek za kritje stroškov občinske uprave in občinskega sveta.