Balvanski plezalci namesto smeri uporabljajo izraz problem. (Foto: RTV SLO)

Malce kozmično, kvantno in nerazumljivo

Dokumentarni feljton Gib stene avtorja Igorja Vrtačnika bodo na Televiziji Slovenija premierno prikazali v sredo, 7. januarja, ob 21.50 na 2. programu Televizije Slovenija. Pripoveduje o problemih oziroma smereh plezanja v balvanih, s katerimi se ubadajo balvanski plezalci.

Kaj dobimo, če prosto plezanje priženemo do skrajnih meja fizične moči in tehnične perfekcije, mu dodamo še jekleno logiko šahovske igre, rafiniranost baleta ter z vsem skupaj izzovemo še fizikalne zakonitosti? Dobimo 'bouldering' ali balvansko plezanje.

Balvani so nižje prostostoječe skalne oblike, visoke do dvanajst metrov. Plezalci plezajo brez vrvi in varovanja. Gre za najbolj prvinski in naraven stik s skalo in z naravo. Smeri so tako zahtevne, da smer plezanja, stopi in oprimki niso razvidni, zato plezalci smeri v balvanih ne poimenujejo 'smeri' tako kot alpinisti, ampak kar problemi.

Te najprej preštudirajo, načrtujejo vsak gib posebej, šele nato poskušajo povezati gibe v celoto. Plezanje je zaključek celotnega procesa, ki včasih traja dan, včasih štiri leta. Toliko je trajalo reševanje problema z imenom The End, skupaj osemnajst gibov in deset metrov, kar je eden od najtežjih boulderskih problemov na našem planetu z oceno FB 8c, ki ga je končno zmogel Urh Čehovin.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / sreda, 9. marec 2016 / 21:30

Vlomilec predčasno odnehal

Medvode – Neznani storilec je pred dnevi skozi vhodna vrata vlomil v trgovino v Medvodah, nato pa je od dejanja odstopil. Kljub temu je povzročil za nekaj sto evrov škode.

Objavljeno na isti dan


Splošno / sreda, 19. marec 2008 / 07:00

Uspehi gasilcev so odlični

Predsednik PGD Preddvor Ciril Zupin je na volilnem občnem zboru v mesecu februarju predal mesto predsednika Marku Bohincu. Franci Dolinšek pa je prevzel poveljniško mesto od Branka Koširja.

Splošno / sreda, 19. marec 2008 / 07:00

Dogovorjena pravila obnašanja na kmetijskih zemljiščih

Vzpodbudno pismo Zavoda za gozdove nas seznanja s pravili obnašanja lovcev na kmetijskih zemljiščih.

Preddvor / sreda, 19. marec 2008 / 07:00

S kresničkami smo (pre)vidnejši

Preddvorska šola in občinski svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu (SPV) sta tudi letos pripravila skupno preventivno akcijo.

Splošno / sreda, 19. marec 2008 / 07:00

Velik uspeh kegljačev

Kegljaški klub Bela, ki v okviru našega Športnega društva Storžič Preddvor nastopa v medobčinski ligi, v letošnjem prvenstvu nastopa s povprečnim uspehom.

Splošno / sreda, 19. marec 2008 / 07:00

Turisti pohvalijo, a tudi grajajo

Študentke, zaposlene v turistični poslovalnici, so posredovale obiskovalcem informacije po telefonu in po e-pošti.