O kavkah in apnencu
Na razpisu Rastlina, žival in kamnina leta 2008 sta nagradi prejela tudi Vrtec Čirče, kjer so se malčki posvečali kavkam, in Marko Lavrinec z OŠ Škofja Loka - Mesto, ki je izdelal spletno stran o apnencu.
Prirodoslovno društvo Slovenije je v sodelovanju z Društvom za opazovanje in proučevanje ptic ter Geološkim zavodom Slovenije za rastlino leta 2008 razglasilo preslice, za žival leta kavko in za kamnino apnenec, razpisalo pa je tudi javni natečaj Rastlina, žival in kamnina leta 2008. Na njem so med 50 sodelujočimi uspešno sodelovali tudi Gorenjci. Nagrade so minuli mesec podelili na 32. Dnevu naravoslovcev, prislužili pa so si jih tudi Kranjski vrtci, enota Čirče, in Marko Lavrinec z OŠ Škofja Loka – Mesto.
V vrtcu Čirče je skupina štiriletnikov pod mentorstvom vzgojiteljice Jane Teran izdelala raziskovalno nalogo, v kateri so se spraševali, zakaj in kam so izginile kavke iz bližnjega kanjona Save. »Kavke so bile tudi del moje mladosti, želela pa sem, da otroci vedo, da včasih na naravo vplivamo pozitivno, drugič pa negativno ter da v njih razvijamo spoštljiv in odgovoren odnos do narave,« je pojasnila Teranova in dodala, da so kavke iz kanjona odšle zaradi zajezitve Save ob gradnji hidroelektrarne. »Prišli so gospodje, naredili so zid. Tam zadaj se zdaj dela elektrika. Voda pa je bila vedno višja in višja in je zalila gnezda od kavk. Bile so žalostne. Pa so odletele,« je spremembo v naravi preprosto opisala štiriletna Brina. V sklopu projekta so v vrtcu gostili tudi predstavnico kranjskega zavoda za varstvo narave, ki je razložila značilnosti kavk, z informacijami pa so jih zasipali tudi starši in stari starši. Nek dedek je povedal, da so imeli kavko udomačeno in so jo s seboj vzeli tudi na morje. Nek oče je kavke opazil nad Delavskim mostom nad Savo, otroci pa v urbanem naselju na Planini. Da bi pomagali kavkam, so ob pomoči enega od očetov po navodilih društva za opazovanje in proučevanje ptic izdelali valilnico za kavke. Ker naj bi bila ta kar deset metrov nad tlemi, so na pomoč poklicali Gasilsko reševalno službo iz Kranja, valilnico pa so jim nato prijazno obesili na mogočen hrast.
Marko Lavrinec z OŠ Škofja Loka – Mesto pa je pod mentorstvom učiteljice računalništva Helene Markuta v sklopu izbirnega predmeta Računalniška omrežja izdelal spletno stran o apnencu. Devetošolec Marko je bil takoj zainteresiran za projekt, ker se že od sedmega razreda ljubiteljsko ukvarja z izdelavo spletnih strani. Temo apnenec je izbral zato, ker je o njem že kar nekaj vedel in ker ga je veliko tudi v njegovi domači okolici. Izdelavi spletne strani je zaradi kratkih časovnih rokov (nalogo je bilo treba oddati že do 25. oktobra) precej časa moral nameniti tudi doma. Vsebino o apnencu je črpal iz seminarske naloge, ki jo je kot Power Point predstavitev izdelal v 8. razredu v sklopu predmeta Multimedija, dodal pa je še izvlečke z interneta in iz knjig. Marko ugotavlja, da se je ob tej raziskovalni nalogi veliko naučil o kamnolomih, apnencu v Škofji Loki in Sloveniji, o sestavi, lastnostih … Kot pravi, mu je bil to velik izziv, nagrada pa mu predstavlja motivacijo za nadaljnje sodelovanje na podobnih razpisih. Svoj prispevek je objavil tudi na svoji spletni stani markolavrinec.googlepages.com/apnenec.