Skupaj za več znanja in boljše odnose
Socialna akademija, ki ima sedež v Duhovnem središču sveti Jožef v Ljubljani, se ukvarja s študijskimi programi, promocijo znanosti, kulturno dejavnostjo in delavskimi vprašanji.
Pred nekaj leti so Društvo mladinski ceh, Društvo Slovenski katoliški izobraženci in Društvo za trajne človekove vrednote Perennia formalizirali svoje nekajletno sodelovanje na področju študijskih programov socialne akademije, izobraževalnih seminarjev, kulturnih večerov, Diskusijskih kavarn in delavskih vprašanj ter ustanovili Socialno akademijo, ki želi biti prek izobraževanja, raziskovanja in kulture prostor formacije mladih in odraslih za družbeno odgovorno delovanje: v javnosti in v zasebnem življenju, na trgu in v civilni družbi.
Študijski program Socialne akademije ponuja znanje s področij: komuniciranje, vodenje projektov, politična filozofija, pravo in pravni red, novejša slovenska politična, družbena in gospodarska zgodovina, ekonomija in etika, družbeni nauk Cerkve, Slovenija v Evropi in svetu. Poleg tega organizira razne nekajdnevne ali tedenske seminarje, namenjene predvsem človekovemu osebnemu razvoju: fotografija, ikonopisje, tako imenovano Gledališče zatiranih … Zanimive so Diskusijske kavarne, to je oblika neformalnega izobraževanja odraslih za aktivno državljanstvo v najširšem smislu te besede. Poteka v kavarniško sproščenem razpoloženju, vedno na določeno temo. Na izobraževanjih Socialne akademije poučujejo znani in kredibilni slovenski intelektualci, včasih pa predavatelji pridejo tudi iz tujine.
Pomemben del dejavnosti Socialne akademije predstavlja izobraževanje o mednarodnih odnosih, zlasti delavnice o življenju in delovanju evropskih institucij po podpisu Lizbonske pogodbe. S tega vidika je pomembno spoznavanje delavskih organizacij s krščanskimi etičnimi načeli. Z namenom, da bi se tudi v Sloveniji začeli ustanavljati krščanski sindikati, se je Socialna akademija povezala s tovrstnimi sindikati v tujini, zlasti v Franciji, Nemčiji in Italiji, od slovenskih organizacij pa je tem prizadevanjem najbliže Združenje delavcev pri Novi Sloveniji. Do sedaj so na to temo izvedli že tri prireditve: prvi seminar je bil pri sv. Jožefu nad Celjem, drugi na Šmarjetni gori nad Kranjem, sledila pa je mednarodna konferenca o izvajanju Lizbonske strategije, ki je bila na Bledu. Pri organizaciji in izvedbi ter seveda pri prizadevanju, da bi tovrstno povezovanje v Sloveniji zaživelo, so se Socialni akademiji in Združenju delavcev pri Novi Sloveniji pridružili Slovenska Karitas, Družinska pobuda, MIC (Mladinski informacijski center), močna podpora pa prihaja od tovrstnih organizacij iz tujine. Ta gibanja so močna po celotni, tudi nekdaj socialistični Evropi, saj so na mednarodno konferenco z naslovom Socialni dialog v luči Lizbonske pogodbe prišli udeleženci iz Italije, Avstrije, Nemčije, Francije, Luksemburga, Španije, Portugalske, Češke, Poljske, Litve, Romunije in Slovenije. Tujci posredujejo slovenskim organizatorjem svoje izkušnje iz dolgoletnega dela, pomembno pa je tudi to, da so pripravljeni financirati del dejavnosti. Udeleženci so na Bledu obravnavali naslednje teme: evropski socialni dialog, evropska perspektiva in povezanost z zahodnim Balkanom, krščansko socialne vrednote v dobrih delovnih razmerah, vpliv energetske politike in klimatskih sprememb na politiko zaposlovanja ter migracijska politika in perspektiva na tem področju za Evropo. Poudarjali so, da je treba preprečiti širjenje egoizma in motivirati ljudi za aktivno udeležbo v družbenem življenju - tudi za to, da se udeležijo volitev. Predstavnik francoskih sindikatov je podaril, da se povezujejo z delavskimi organizacijami dežel, iz katerih prihaja v Francijo največ delavcev, da jim lahko ob prihodu ponudijo pomoč na vseh področjih, ne le pri uveljavljanju delavskih pravic: usmerjajo jih na primer tudi pri izbiri šol za otroke, skrbijo za integracijo delavcev in za vključevanje v nacionalne organizacije tujih delavcev, zlasti kulturne in izobraževalne, ki delujejo v Franciji.