Sedmica: Vladavina zastraševanja

Bolj kot za katero drugo civilizacijsko okolje je za sodobno (zahodno) družbo značilna igra paradoksov.

Na eni strani je najmanjša družbena podrobnost zmerjena s tehtnico človekovih pravic, na drugi celotna družbena resničnost sloni oziroma temelji na principu zastraševanja. In drugo samodejno zanika, izključuje prvo.

Na elementih zastraševanja je zgrajen, denimo, ves zavarovalni sistem, znotraj tega pa pokojninski in zdravstveni podsistem. Nadalje je princip zastraševanja značilen za napovedovanje oziroma pričakovanje okoljskih sprememb, za spremljanje ter nadziranje različnih pojavnih oblik gripe in tako dalje, dokler ne trčimo ob gospodarsko recesijo.

Gospodarska recesija je tako rekoč šolski primer vladavine zastraševanja. Pri tem mi še vedno ni čisto jasno, ali je svetovno gospodarstvo in znotraj njega slovensko že ali še ni v gospodarski recesiji in koliko ter kako konkretno naj bi nas ta prizadela. Nekaj pa drži kot pribito. V aktualnih okoliščinah bi težko našli vlado, ki svojega mandata ne bi tako ali drugače vezala na (pogojno rečeno domnevno) gospodarsko recesijo.

Ali so aktualne svetovne, pomeni globalne gospodarske razmere spontane ali umetne, ali smo že ali še nismo in ali sploh bomo v gospodarski recesiji ter kako globoko bomo vanjo padli, so teme, ki zahtevajo parcialne analize ter odgovore. Parcialne tako v smislu posameznih gospodarskih panog kot tudi posameznih nacionalnih gospodarstev. Povedano drugače, vsega ne smemo metati v en koš. Še zlasti pa je v aktualnih slovenskih gospodarskih razmerah, za katere je še vedno značilna tranzicija, treba zarisati jasno ločnico med svetovno gospodarsko recesijo na eni strani ter posledicami prvič, slabega vodenja podjetij, da ne rečem slabega upravljanja s kapitalom, in drugič, zamude v prestrukturiranju posameznih gospodarskih panog oziroma podjetij.

Hočem reči, da se s svetovno krizo v avtomobilski industriji, katera je za zdaj pravzaprav edina resnično prepoznavna, ne morejo pokriti oziroma da se za njo ne morejo skriti zavoženi projekti v begunjskem Elanu ali v murskosoboški Muri ter njihov nesposoben menedžment. Povedano drugače, ukrepe, s katerimi naj bi vlada Boruta Pahorja omilila domnevno oziroma prihajajočo gospodarsko krizo, je treba dosledno ločiti od nujnega posega vlade v zavožena podjetja, ki so bila nekoč paradni konji slovenskega gospodarstva, zdaj pa so na robu preživetja. V tem kontekstu bi bilo smiselno na vladni ravni razpravljati tudi o materialni odgovornosti ljudi (s konkretnimi imen in priimki), ki so odgovorni za zavožene naložbe ter gospodarske projekte.

Drži sicer, da ima vladni predsednik Borut Pahor ob vsaki priložnosti na jeziku tako imenovani socialni dialog. Po drugi strani pa straši z zdaj že petdeset tisoč novimi brezposelnimi državljani. In drugo izključuje prvo. Se pravi, vladni predsednik misli resno bodisi s socialnim dialogom bodisi z odpuščanjem delavcev mimo uskladitve razmer s sindikati. Govoriti hkrati o tem in o onem pa je čisto navadna politična šlamastika.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Škofja Loka / torek, 10. maj 2016 / 12:47

Loške novice, št. 5

Loške novice, 10. maj 2016, št. 5

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / četrtek, 23. avgust 2018 / 18:53

Stabilnost ni nikjer ogrožena

Nedavna nesreča v Genovi je sprožila tudi vprašanja o varnosti viaduktov na naših avtocestah. Pri Družbi za avtoceste v Republiki Sloveniji (Dars) zagotavljajo, da na nobenem premostitvenem objektu ni...

Gospodarstvo / četrtek, 23. avgust 2018 / 18:52

Razrešili direktorja Lamete

Družba pooblaščenka Lameta je dobila nov nadzorni odbor in novega direktorja, to je postal dr. Andro Ocvirk. Poseben revizor bo preveril posle zdaj že nekdanjega direktorja, zoper nekdanje vodstvo pa...

Kultura / četrtek, 23. avgust 2018 / 18:51

Mladi so mu navdih in največje ogledalo

Sedemindvajsetletni Erik Šmid iz Hotemaž živi in diha za glasbo. Začel je kot pevec in pianist, danes se z glasbo ukvarja profesionalno kot zborovodja, dirigent in profesor glasbe.

Rekreacija / četrtek, 23. avgust 2018 / 18:47

Podržajev dosežek za knjigo rekordov

Šenčurski lokostrelec Marjan Podržaj je na svetovnem prvenstvu za veterane v Lozani osvojil naslov svetovnega prvaka v disciplini field z golim lokom.

Šport / četrtek, 23. avgust 2018 / 18:40

Po sedmih letih na evropsko prvenstvo

Slovenska mladinska vaterpolska reprezentanca se je po sedmih letih uvrstila na evropsko prvenstvo, ki bo v Minsku v Belorusiji.