Od leve: Anton Krek, Valetin Bogataj, Jože Dolenec in Milan Kalan

Glasbene mojstrovine Poljanskih orgličarjev

Pred dvema letoma je bil v Poljanah tečaj igranja na orglice. Med tečajniki so bili tudi člani sedanje glasbene skupine Poljanski orgličarji, ki znajo na malih glasbilih zaigrati čudovite melodije.

Orglice ali ustna harmonika so znane že stoletja, še posebej v Evropi in Vzhodni Aziji. Zanimanje zanje se je povečalo v 20. stoletju, ko so jih začeli uporabljati tudi v drugih glasbenih zvrsteh. Izum orglic najpogosteje pripisujejo Nemcu Friederichu Ludwigu Buschmannu leta 1821. Industrijsko so jih začeli proizvajati leta 1857.

Aprila 2006 je bil v Poljanah na pobudo kulturno-umetniškega društva Ivan Tavčar in Majde Debeljak tečaj za ljubitelje igranja na orglice, na katerem jim je znanje za igranje na tem glasbilu utrjeval in širil naš znani akademski glasbenik in multi instrumentalist Vladimir Hrovat iz Ljubljane, ki je pravi virtuoz v igranju na orglice. Organizatorji tečaja so želeli z nastopi orgličarjev obogatiti kulturno življenje v vasi. Zanimanje za tečaj je bilo veliko, saj je v teh krajih precej ljudi znalo igrati na orglice, nekateri pa so se igranja na to glasbilo posebej učili. Tečaja so se udeležili Štefka Križnar, Jože Dolenec, Anton Krek, Tomaž Pisk, Simon Čadež, Milan Kalan, Tomaž Poljanšek, Miha Mrak in Marjan Šifrar. Večina tečajnikov se je odločila, da bo igrala zase, za »svojo dušo«, štirje, Anton Krek iz Podobena, Valentin Bogataj iz Gorenje vasi, Milan Kalan iz Hotavelj in Anton Krek iz Poljan, pa so se odločili za nastopanje. Ustanovili so skupino Poljanski orgličarji, ki je ena redkih takšnih glasbenih skupin v državi. Njen umetniški vodja je Anton Krek. Poljanski orgličarji so začeli javno nastopati že isto leto v domačih krajih, lani in letos pa jih je spoznala tudi Slovenija. Lani so nastopili kar 36-krat! Lani in letos so nastopili na mednarodnih tekmovanjih ustnih harmonikarjev v Mokronogu, kjer imajo bogato tradicijo igranja na to glasbilo. Obakrat so prejeli bronasto priznanje, kar jim še povečuje pogum in voljo za igranje in nastopanje.

Poljanski orgličarji izvrstno poznajo skrivnosti in možnosti igranja na glasbilo. Na vprašanje, kaj je še posebej pomembno za dobro igranje, odgovarjajo, da tehnika pihanja oziroma pravilen izdih in vdih zraka ter seveda tehnika uporabe glasbila. Tako imenovane kromatične orglice imajo tudi posebno napravo, ki daje možnost igranja dodatnih akordov, durov, molov in podobno. Predvsem pa je potrebna ljubezen do igranja na tem glasbilu.

Poljanski orgličarji znajo iz svojih drobcenih glasbil izvabljati čudovite zvoke. Kdor jih želi slišati, naj pride na njihov koncert, ki bo danes, 24. decembra, ob 20. uri v cerkvi sv. Martina v Poljanah. Predstavili se bodo s programom božičnih pesmi, prirejenih za kvartet ustnih harmonik. Pridite!

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / torek, 17. maj 2016 / 10:47

Naj inovacija tudi na trgu

Lucky3in1 je bil na desetem Forumu slovenskih inovacij izbran za naj inovacijo leta 2015, od tega tedna pa je kombinirani poganjalček, skiro in tricikel moč tudi že naročiti.

Objavljeno na isti dan


Vodice / torek, 19. april 2016 / 16:31

Izredni nadzor v Vodicah

Na današnji redni seji občinskega sveta v Vodicah se bodo svetniki med drugim seznanili s poročilom o opravljenem izrednem nadzoru zaradi domnevno sporne menjave parcel v lasti Občine Vodice.

Razvedrilo / torek, 19. april 2016 / 16:16

Ljudje kot ti

V še nedokončani stanovanjski hiši na Duplici, predmestju Kamnika, se je odvil zanimiv večer vrhunskega džeza v izvedbi zasedbe People Like You!

Kultura / torek, 19. april 2016 / 16:14

Druga likovna razstava Mohorja Kejžarja

Železniki – V galeriji Muzeja Železniki je ta čas na ogled druga samostojna razstava likovnih del Mohorja Kejžarja z naslovom Kakorkoli že. Do takšnega poimenovanja je absolventa Akademije za likov...

Šport / torek, 19. april 2016 / 16:12

Cilj je vrnitev med elito

Tako pred bližnjim svetovnim prvenstvom Divizije I, skupine A, pravi izkušen napadalec slovenske hokejske reprezentance Žiga Jeglič, ki je tudi za novo sezono že podpisal pogodbo z dosedanjo ekipo Slo...

Nasveti / torek, 19. april 2016 / 16:09

Tanja odgovarja

Pozdravljeni, Tanja! Zanima me, kako bo z najinim odnosom s fantom. Ali bomo prišli skupaj in začeli z gradnjo hiše. In ali se bodo odnosi v hiši spremenili na bolje?