Kislo zelje
Ko pride jesenski in zimski čas, nam želodec kar zahlepi po kislem zelju. To je čas, ko človeško telo še prav posebej potrebuje vitamin C, tega pa je v kislem zelju skoraj toliko kot v limonah in pomarančah.
Zelje sicer ne sodi med zelo hranilna živila, vendar ga ljudje že od nekdaj cenimo predvsem zaradi vitaminov in njegovih pozitivnih učinkov na telo. Kupiti ga je mogoče v vsaki trgovini, vendar je najboljši tisti pri kmetu ali na trgu direktno iz lesene kadi, v kateri se je kisal. Posebne pozornosti nakup ne terja, saj videz in vonj povesta skoraj vse, ga je pa vredno pokusiti tam, kjer je to mogoče, saj je zaradi pogostega dodajanja sladkorja rad prekisel. Ob kuhanem ali presnem kislem zelju morajo dišati pečenka, klobase, krvavice, prekajena rebrca, krače … Skupaj s krompirjem in fižolom pa je kislo zelje nepogrešljivo v joti in še mnogih drugih jedeh. Poleg ribanega kislega zelja so zelo uporabne tudi kisane cele glave zelja, katerih liste uporabljamo za sarme ali kakšne podobne zavitke. Kislo zelje se najdlje ohrani v leseni kadi, kjer se je tudi skisalo. Za krajši čas ga lahko shranimo tudi v hladilniku, vendar nikar v plastični posodi, čeprav trgovci ponujajo namenske plastične sodčke za kislo zelje in za kisanje zelja. A kislina in plastika ne gresta skupaj.
Marinirano kislo zelje
Za 5 oseb potrebujemo: 50 dag kislega zelja, 1 strt strok česna, 1 manjšo čebulo, 1 žličko gorčice, 2 žlici kisle smetane, 0,5 žličke rdeče začimbne paprike in 2 žlici oljčnega olja.
Kislo zelje nekajkrat prerežite z nožem, da skrajšate dolžino trakov. Dodajte strt česen, zelo na drobno sesekljano čebulo, gorčico, kislo smetano, papriko in oljčno olje. Vse skupaj dobro premešajte, po potrebi dosolite in postavite za nekaj ur v hladilnik, da se okusi prepojijo. Marinirano zelje postrezite z na tanko narezano gnjatjo ali dimljeno postrvjo.
Krompirjeva juha s kislim zeljem
Za 5 oseb potrebujemo: 30 dag kislega zelja, 50 dag krompirja, 1 čebulo, 2 žlici oljčnega olja, 6 rezin mesnate slanine, 1,2 l mesne juhe, 4 vejice timijana, sol in sveže mlet poper.
Zelje zalijte z vodo in ga skuhajte do mehkega. Medtem na oljčnem olju prepražite sesekljano čebulo skupaj z na kocke narezano slanino. Dodajte olupljen, opran in na kockice narezan krompir, zalijte z juho ali vodo, začinite s timijanom, soljo in poprom ter kuhajte, da se krompir zmehča. Nazadnje juhi primešajte še odcejeno, kuhano kislo zelje in postrezite. Juho lahko izboljšate še z žlico kisle smetane.
Palačinke s kislim zeljem in dimljeno postrvjo
Za 6 oseb potrebujemo: 30 dag moke, 2 dl belega vina, 3 dl mleka, 3 jajca, ščepec soli, 2 dimljeni postrvi, 4 žlice kisle smetane, 20 dag kislega zelja, sol in sveže mlet poper.
Iz moke, belega vina, mleka, jajc in ščepca soli razžvrkljajte testo za palačinke in jih v ponvi specite. Postrvi filirajte (odstranite kožo in kosti), narežite na koščke, solite in popoprajte ter zmešajte s kislo smetano. Narahlo primešajte še kislo zelje in s tako pripravljenim nadevom napolnite palačinke ter še tople postrezite.
Pečena svinjska rebra z medom in kislim zeljem
Za 4 osebe potrebujemo: 1 kg svinjskih reber, 1 čebulo, 2 žlici medu, 3 žlice oljčnega olja, 1 žlico jabolčnega kisa, 1 žlico sojine omake, sol, sveže mlet poper, 1 kg kislega zelja in 2 dl mesne juhe za zalivanje.
Svinjska rebra solite in popoprajte. Med zmešajte z oljem, kisom in sojino omako ter s tem premažite rebra. Nato rebra posujte še s sesekljano čebulo in jih postavite za nekaj ur v hladilnik. Kislo zelje naložite na pekač in vanj položite rebra skupaj z marinado. Postavite v na 180 stopinj Celzija ogreto pečico in pecite eno uro. Vmes rebra večkrat prelijte z juho. Nazadnje rebra narežite na kose in jih postrezite s sočnim zeljem, ki je nastalo med peko.