Evropejci prihodnje leto volit
V Sloveniji so vsako leto kake volitve, prihodnje leto bomo volili poslance v Evropski parlament. Dotlej naj bi okrepili zavedanje o tem, da smo tudi evropski državljani in da so volitve ena od naših pravic.
Ljubljana - To smo slišali na nedavnem seminarju pod naslovom Evropsko državljanstvo in temeljne pravice. Leta 1979 so bili poslanci prvič neposredno voljeni v evropski parlament. Volilna udeležba je bila spočetka višja, sedaj pa je padla pod 50 odstotkov, zato se postavlja vprašanje kredibilnosti, glede na to da evropski parlament sprejema za vso celino izjemno pomembne odločitve. Leta 2004 smo tudi v Sloveniji volili poslance v Evropski parlament, pri nas je bila udeležba celo pod 20 odstotkov. Nataša Goršek Mencin iz Informacijske pisarne za Slovenijo to pripisuje dejstvu, da še ni bilo evropsko prepoznavnih »obrazov«, saj so bile volitve za nas prve in si še nismo predstavljali, kaj evropski parlament za nas sploh pomeni. Tudi še nismo imeli prave predstave o tem, da o nečem, pomembnem za Evropsko unijo in za nas odločajo naši predstavniki in ne »Bruselj«. S tem se ljudje še vedno težko identificirajo, ravno zato je treba v prihodnje okrepiti zavest o tem, kaj pomeni biti evropski državljan, kakšne so prednosti tega, da pripadamo skupnosti in kakšno moč imajo naši predstavniki v procesu odločanja. Za Slovenijo je tudi značilno, da ljudje v večji meri volijo osebo in njen program in manj politično opcijo.
Mandat v evropskem parlamentu traja pet let, izteče se prihodnje leto in leta 2009 bomo znova volili. Kot pravi Nataša Goršek Mencin, bo šlo za največje transnacionalne volitve v zgodovini s 375 milijoni volivcev v 27 državah, od tega več kot 36 milijonov prvih volivcev. Kandidatov bo več kot devet tisoč in političnih strank več kot dvesto. V sedanjem evropskem parlamentu je 784 poslancev, ki pripadajo osmim političnim skupinam. Slovenijo zastopa sedem poslancev. Mihael Brejc, Alojz Peterle, Romana Jordan Cizelj in Ljudmila Novak pripadajo Skupini Evropske ljudske stranke (Krščanskih demokratov) in Evropskih demokratov; Aurelio Juri, ki je nadomestil Boruta Pahorja, sodi v Skupino socialdemokratov, Mojca Drčar Murko in Jelko Kacin pa v Skupino zavezništva liberalcev in demokratov za Evropo. Na evropskih volitvah leta 2009 bomo volili osem poslancev. Volitve bodo od 4. do 7. junija, pri čimer bomo v Sloveniji volili na zadnjega od teh dni, ker je pri nas navada, da volimo na nedeljo. Tudi predvolilne kampanje se med državami razlikujejo, pri nas se začne 30 dni pred dnem volitev. Še preden bo napočila politična volilna kampanja, pa v informacijski pisarni napovedujejo, da bo več mesecev trajala splošna kampanja, v kateri bodo med državljani Evrope krepili zavedanje o skupni Evropi. Pri tem bodo skušali ljudem približati delovanje unije v minulih štirih letih, nove pristojnosti, povezane z lizbonsko pogodbo, nove okoliščine, odkar je v unijo vstopilo deset novih članic, kako je bilo v EU v času gospodarske rasti in kako se bo EU odzivala na globalno krizo.