Tudi Slovenci po svetu so naši
Gost 96. Glasove preje je bil minister za Slovence po svetu in v zamejstvu Boštjan Žekš.
Gorenja vas – Tudi to je med drugim v zanimivem pogovoru, ki ga je pretekli četrtek na 96. Glasovi preji v Galeriji Krvina v Gorenji vasi usmerjal Miha Naglič, povedal minister za Slovence po svetu in v zamejstvu v novi Pahorjevi vladi, akademik Boštjan Žekš. Iskriv sogovornik, po materi Primorec, po očetu pa Prekmurec, je bil pred tem trideset let vrhunski znanstvenik na področju biofizike in zadnjih šest let predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti, pred dobrim mesecem pa ga je predsednik Borut Pahor povabil v vlado in mu ponudil položaj ministra za Slovence po svetu in v zamejstvu. »Nič ni narobe, če človek igra različne vloge v različnih obdobjih svojega življenja. Zdelo se mi je prav, da imamo ministra za Slovence po svetu, vendar bi bilo hudo narobe, če bi bil minister strankarsko opredeljen in nepomemben človek, ki bi bil v vladi nezaželen element. Potem sem si rekel: Nekaj ugleda imam, politično sem nevtralen, torej sem pravi,« je povedal minister Boštjan Žekš. Enega od novinarjev, ki ga je spraševal, če si je kdaj kot predsednik akademije predstavljal, da bo prišel tako visoko, do ministra, pa je podučil, da je predsednik akademije zelo pomembna funkcija in da je s prevzemom ministrske funkcije kar globoko padel.
Kot minister si ne zastavlja visokih ciljev za daljše obdobje. Vlado bo skušal prepričati, da je Slovenija večja, kot se nam zdi, in da je treba vanjo vključiti tudi tisti njen del, ki se ne vidi. »Glavni problem je pri nas doma, ko še vedno vidimo mejo tam, kjer je več ni, zunaj nje živeče Slovence pa obravnavamo, kot da nimajo zveze z nami. Slovenci po svetu so prav tako naši,« je povedal Boštjan Žekš.
Preje so se udeležili tudi predstavniki slovenskih organizacij na Koroškem in veleposlanik Republike Avstrije v Ljubljani Valentin Inzko. Več o Preji v petkovih Razgledih.