Tudi Slovenci po svetu so naši

Gost 96. Glasove preje je bil minister za Slovence po svetu in v zamejstvu Boštjan Žekš.

Gorenja vas – Tudi to je med drugim v zanimivem pogovoru, ki ga je pretekli četrtek na 96. Glasovi preji v Galeriji Krvina v Gorenji vasi usmerjal Miha Naglič, povedal minister za Slovence po svetu in v zamejstvu v novi Pahorjevi vladi, akademik Boštjan Žekš. Iskriv sogovornik, po materi Primorec, po očetu pa Prekmurec, je bil pred tem trideset let vrhunski znanstvenik na področju biofizike in zadnjih šest let predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti, pred dobrim mesecem pa ga je predsednik Borut Pahor povabil v vlado in mu ponudil položaj ministra za Slovence po svetu in v zamejstvu. »Nič ni narobe, če človek igra različne vloge v različnih obdobjih svojega življenja. Zdelo se mi je prav, da imamo ministra za Slovence po svetu, vendar bi bilo hudo narobe, če bi bil minister strankarsko opredeljen in nepomemben človek, ki bi bil v vladi nezaželen element. Potem sem si rekel: Nekaj ugleda imam, politično sem nevtralen, torej sem pravi,« je povedal minister Boštjan Žekš. Enega od novinarjev, ki ga je spraševal, če si je kdaj kot predsednik akademije predstavljal, da bo prišel tako visoko, do ministra, pa je podučil, da je predsednik akademije zelo pomembna funkcija in da je s prevzemom ministrske funkcije kar globoko padel.

Kot minister si ne zastavlja visokih ciljev za daljše obdobje. Vlado bo skušal prepričati, da je Slovenija večja, kot se nam zdi, in da je treba vanjo vključiti tudi tisti njen del, ki se ne vidi. »Glavni problem je pri nas doma, ko še vedno vidimo mejo tam, kjer je več ni, zunaj nje živeče Slovence pa obravnavamo, kot da nimajo zveze z nami. Slovenci po svetu so prav tako naši,« je povedal Boštjan Žekš.

Preje so se udeležili tudi predstavniki slovenskih organizacij na Koroškem in veleposlanik Republike Avstrije v Ljubljani Valentin Inzko. Več o Preji v petkovih Razgledih.

                                                                                   

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / sreda, 3. julij 2019 / 08:46

Prenova medijske zakonodaje

Na kulturnem ministrstvu so pripravili novelo zakona o medijih. Njene snovalce je vodila predvsem želja po spodbujanju kakovostnih novinarskih vsebin in zagotavljanju vzdržnega poslovanja medijev.

Objavljeno na isti dan


Slovenija / ponedeljek, 9. maj 2022 / 18:11

»Njiva zemljanov« v Šmihelu

Na zemlji je površina rodovitne zemlje zelo omejena. Vsak zemljan je ima na voljo le dva tisoč kvadratnih metrov, kar je malo, zato je treba z njo ravnati varčno, trajnostno in umno. V žel...

GG Plus / ponedeljek, 9. maj 2022 / 18:10

Vbod je magična beseda

V najnovejšem priročniku Umetnost vezenja avtorica Marija Šolar na več kot dvesto petdesetih straneh predstavlja tradicionalne slovenske in tehnike vezenja iz različnih delov sveta.

GG Plus / ponedeljek, 9. maj 2022 / 18:10

Življenje jadralca je težko opisati

Walter Teršek iz Preddvora se je leta 2019 s svojimi sedemindvajsetimi leti z jadrnico Lady Ivana podal na pot okoli sveta. Po brodolomu, ki ga je doživel in preživel, je napisal knjigo 10 m svobode....

Kultura / ponedeljek, 9. maj 2022 / 18:09

Glasbi preprosto ne more uiti

V sredo zvečer je bil zaključni koncert Kristalnega abonmaja letošnje sezone v Sokolskem domu v Škofji Loki posvečen jubileju in delu škofjeloškega skladatelja Andreja Missona.