Tudi velika napisna tabla pred cestnim prelazom iz Čila v Argentino nas je opozorila, da so jabolka lahko resen problem.

Za pet jabolk 67 dolarjev kazni

Z Lubnikom med argentinskimi Slovenci (4)

Marjan Kopač je dobro obveščen, kaj se dogaja na Gorenjskem, saj na spletu bere naš virtualni časopis. Internet je res spremenil svet.

Vsako potovanje pozna nerodne zgodbe, najbolj pogoste so na začetku. Tudi tokrat je bilo tako. Po štirinajstih urah dremeža na letalu nas je na letališču v Santiagu pričakalo močno opoldansko sonce. Vse je bilo postavljeno na glavo: dan je zamenjal noč, pomlad je zamenjala jesen, saj smo se sredi oktobra znašli med spomladanskim cvetjem.

Pričakala sta nas argentinska Slovenca Matjaž Čeč in Marjan Kopač iz slovenskega društva Pristava v Buenos Airesu, naša neutrudna vodiča na dvanajstdnevni poti po Argentini.

Matjaž je iz znane emigrantske družine Čeč, ki izhaja z Notranjskega. Njegov ded Vilko je bil linotipist v ljubljanski tiskarni, iz katere je po drugi svetovni vojni nastala znana tiskarna Ljudska pravica. Vilko je med vojno v tiskarni skrival delavce, ki so jih iskali aktivisti, zato je maja 1945 šel čez mejo, misleč, da se bo kmalu vrnil, zato je žena z otroki ostala doma, na Viču. Vendar se je obrnilo drugače, Vilko je odšel v Argentino, žena je dve leti prisilno delala in je za njim lahko odšla šele leta 1956, družina je bila tako enajst let brez očeta. Vilko je v Buenos Airesu odprl tiskarno, v kateri še danes tiskajo slovenske časopise, tudi tednik Svobodna Slovenija, ki izhaja že 61. leto. Za njim je tiskarno prevzel sin Janez, sedaj jo že kot tretja generacija prevzema Matjaž.

Marjan Kopač izhaja iz vasi Brode v Poljanski dolini in na spletu bere Gorenjski glas, zato je vedno na tekočem, kaj se dogaja na Gorenjskem. Najbolj všeč mu je seveda naš virtualni časopis. Pošta iz Slovenije v Argentino potuje tri tedne, Marjan pa virtualni Gorenjski glas lahko bere že naslednji dan po izidu. Internet je res spremenil svet.

Matjaža in Marjana je že na letališču čakal prvi problem. Eno od pevk so cariniki ustavili, odpreti je morala kovček, v katerem je imela pet jabolk. Prinesti jabolka v Čile je velik prekršek. Navodil, da na južno celino ne smemo nositi sadja, Elica ni vzela dovolj resno in je za vsak primer vrgla v kovček še nekaj jabolk. Na letalu smo sicer dobili obrazce (v španščini in angleščini), eno od vprašanj je bilo tudi, ali imamo s sabo sadje. Zlato pravilo takšnih obrazcev je, da obkrožiš "ne". Pevka je kasneje priznala, da ni kaj dosti razmišljala, da je odgovore prepisala od sosede. Tako se je osupla znašla pred cariniki, ki so imeli njen obrazec z "ne", v kovčku pa so našli pregrešna jabolka. Kar debelo uro smo čakali sodnika za prekrške. Za pet uvoženih in odvzetih jabolk je plačala 67 dolarjev kazni. Zaradi dobrih "pogajalcev" je bila kazen nizka, lahko bi bila desetkrat višja.

Medtem sta se po parkirišču, kjer nas je čakal avtobus, že razlegali slovenska pesem in harmonika. Po dobri slovenski navadi je šla od ust do ust steklenica domačega sadjevca, ki uniči bacile. Če bi to napravili v mestu, bi bila kazen višja, kot je bila za pet jabolk, nas je opozoril Matjaž. V Čilu je namreč strogo prepovedano pitje alkohola na cesti. Tudi naslednje jutro, ko smo se odpravljali čez Ande v Argentino, na bencinski črpalki pred deveto uro zjutraj ni bilo moč kupiti piva.

Nerodna je bila prvi večer tudi razporeditev po hotelskih sobah. Zaradi prihranka smo imeli rezervirane triposteljne sobe. Matjaž, ki nas še ni poznal, je ključe razdelil po abecednem redu priimkov in s tem seveda pomešal zakonske pare, ki jih je v zboru tudi nekaj, ter prijatelje oziroma prijateljice. K razburjenosti je malce prispevala tudi utrujenost, saj smo bili na poti že 36 ur brez pravega spanca. Izšlo se je tako, da sva na koncu ostala z Lojzetom, s katerim se sicer poznava že iz osnovnošolskih dni. Zadrego je razrešila soba sama po sebi, saj sva ugotovila, da je to apartma z dvema spalnicama, dnevno sobo, kuhinjo in kopalnico. Šal in smeha je bilo seveda naslednji dan veliko. Lojze je kasneje postal moj boter pri sprejemu med Smrkce, kakor se imenuje skupina znotraj zbora, katerih pravila mi še vedno niso čisto povsem jasna, čeprav sem bila z Lubnikom že tretjič na potovanju. Podelijo ti tudi ime in moram reči, da so bili kar domiselni, saj sem postala dr. Rega.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Tržič / torek, 4. julij 2017 / 10:41

Vrtec Palček bo dobil novo streho

Tržič – Zadnji šolski dan sta v prostorih tržiškega Vrtca Palček župan občine Tržič Borut Sajovic in Jure Hočevar, predstavnik podjetja Gradbeništvo Hočevar podpisala gradbeno pogodbo za obnovitven...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / sreda, 14. november 2007 / 07:00

Počastili konec Soške fronte

S proslavo in pohodom h Krnskemu jezeru so v soboto počastili 90-letnico konca bojev na Soški fronti.

Radovljica / sreda, 14. november 2007 / 07:00

Po novi avtocesti še ta mesec

Družba za avtoceste (Dars) bo predvidoma še v tem mesecu odprla za promet desno polovico 2,4 kilometra avtoceste od Podtabora do Peračice.

Splošno / sreda, 14. november 2007 / 07:00

Razkritje bližnje prihodnosti

Pri Audiju se pripravljajo na prvo predstavitev novega malčka A1.

Splošno / sreda, 14. november 2007 / 07:00

Pogled od zgoraj

Pri Nissanu so razvili nov asistenčni sistem za lažje parkiranje.

Splošno / sreda, 14. november 2007 / 07:00

Obletnice, priznanja in nov avto

Majestic 5 so bili stari deset let, Mitja Okorn še vedno hodi s Tino, Sanja Grohar pridno dela kariero, Alenka Gotar je posnela skladbo Ženska iz soli in se oglasila na Primskovem.