Alkohola policisti ne prenesejo
Policisti bodo ves december pogosto preizkušali treznost oziroma vinjenost voznikov. Tovrstni nadzori bodo pogosto tudi podnevi, zlasti popoldne in zvečer.
Kranj - Slovenski policisti bodo ves december izvajali preventivno akcijo Alkohol ubija, največkrat nedolžne, ki jo je v okviru akcijskega programa pripravilo Ministrstvo za zdravje, zastavili pa so jo že za martinovo.
Letos se je sicer število alkoholiziranih povzročiteljev vseh prometnih nesreč zmanjšalo za 24 odstotkov, alkoholiziranih povzročiteljev smrtnih nesreč za 37 odstotkov in število alkoholiziranih povzročiteljev prometnih nesreč s hudimi telesnimi poškodbami za 26 odstotkov. Prav tako se je zmanjšala povprečna stopnja alkoholiziranosti, in sicer za 1,5 odstotka. V teh nesrečah je umrlo 36 odstotkov manj oseb (letos 60, lani 94), 22 odstotkov manj pa je bilo hudo ranjenih (letos 231, lani 298). »Stanje prometne varnosti se je krepko popravilo, kljub vsemu pa je mrtvih še preveč,« je ob tem dejal vodja Sektorja prometne policije ne generalni policijski upravi Robert Sušanj.
Po Sušanjevem mnenju se stanje na cestah lahko v decembru precej poslabša, saj ga ob prazničnem vzdušju pogosto spremlja tudi povečana udeležba alkoholiziranih voznikov v cestnem prometu. Lani v decembru se je namreč na slovenskih cestah zgodilo 2.618 prometnih nesreč, v katerih je 29 oseb izgubilo življenje, 94 je bilo hudo, 1.278 pa lahko ranjenih. Pri povzročiteljih teh nesreč je problematika vožnje pod vplivom alkohola precej izstopala, saj je delež alkoholiziranih povzročiteljev lani decembra znašal 14,7 odstotka, kar je bistveno več od celoletnega povprečja (11,6 odstotka). Policisti so sicer v lanskem decembru odredili približno 32 tisoč preizkusov z alkotestom, pri čemer so iz prometa zaradi vožnje pod vplivom alkohola izločili okrog tri tisoč voznikov.
Tudi letos bo policija v veselem decembru izvajala številne preventivne in represivne aktivnosti, s katerimi želi zaščititi vse udeležence v cestnem prometu in povečati stopnjo varnosti cestnega prometa na slovenskih cestah. Med napovedanimi aktivnostmi bodo policisti največ časa namenili poostrenim nadzorom nad psihofizičnim stanjem voznikov, ki jih bodo izvajale tako redne kot posebej za ta namen odrejene policijske patrulje. Za razliko od drugih obdobij leta bodo tovrstni nadzori pogostejši tudi podnevi, zlasti popoldne in zvečer. Nadzore psihofizičnega stanja bodo policisti v čim večji meri kombinirali z nadzorom hitrosti in uporabe varnostnega pasu ter mobilnih telefonov. Nadzorstvene aktivnosti bodo vrh dosegle od 12. do 14. decembra, ko bodo nadzori usklajeno potekali na skoraj celotnem evropskem območju.