Čas za premislek
Zima je za kolesarja lahko tudi koristna.
Še najbolj pa za tiste, ki si nameravajo nabaviti kak nov kos kolesarske opreme. Sprehod po kolesarskih prodajalnah v novembru in decembru je nadvse koristen. Popusti na zalogo, totalna razprodaja zalog, popusti za prednaročila bodejo v oči in denarnico. Že dolgo ni skrivnost, da sta november in december najboljša meseca za ugoden nakup kolesarske opreme. Tisti, ki niste obremenjeni z najnovejšimi modeli najmlajšega datuma, boste, garantirano, prišli na svoj račun. Cene so zdrsnile tudi do 50 odstotkov nižje, kar daje občutek, da je življenje spet lepo.
V naslednjih nekaj nadaljevanjih bi vam rad pisal o tem, zakaj in kako postati kolesar. Ideja se je porodila predvsem med prodajalci kolesarskih dobrin. Ti so vsakodnevno najbolj na udaru, imajo najbolj pristen stik z nami, neprekinjeno, vse do penzije, in najbolje vedo, kaj človek potrebuje, da bi postal zadovoljen kolesar. Z drugimi besedami povedano, prodajalci se srečujejo z vsemi mogočimi zahtevami, vprašanji in željami ljudi, ki so že izkušeni kolesarji, ali pa s tistimi, ki si želijo to postati. Vendar, ne bom pisal samo njihovih mnenj, priporočila in nasvete. Če se hočemo približati bistvu kolesarstva, moramo spoznati najprej osnove, ki so le začetek poti do želenega. Največkrat zastavljeno vprašanje tistih, ki se spogledujejo s kolesarstvom je: Kakšno kolo naj si kupim? Potem sledi vprašanje: Katero kolo naj si kupim? Z neverjetnim tehnološkim napredkom se je nakup kolesa in opreme za kolesarjenje zakompliciral skoraj toliko kot pri smučariji.
Nalašč sem izpustil še nekaj, preden se sploh vprašamo, kakšno kolo naj si kupim. Verjetno ali skoraj prepričan sem, da se je vsakdo izmed vas najprej vprašal: Zakaj bi sploh kolesaril? Da, zakaj? Zato, ker že soseda in sosed kolesarita? Zato, ker bi rad shujšal(a)? Zato, ker imam preveč koles v garaži? Ker nimam denarja za nakup avta? Je bencin postal predrag ... Vsi našteti razlogi so opravičen,i vendar če se ne neham šaliti, lahko z gotovostjo trdim, da dandanašnji večina ljudi hoče na kolo, ker vedo, da je to enkratna rekreacija za dobro telesa in duha. Da je kolesarjenje eden najlepših pa tudi najbolj zdravih načinov preživljanja tistih nekaj prostih trenutkov, ki si jih vzamemo v tednu. Kolesarijo lahko ljudje vseh starosti in kar je mogoče pomembno poudariti; telesna struktura človeka, ki bi rad kolesaril, je povsem nepomembna. Če ste majhni, visoki, debeli, močni ali suhljati ... ni pomembno, vsi lahko kolesarite. Kolesarjenje je šport brez poškodb! Razen zaradi padcev, seveda. Kolesarjenje je zaradi enakomernega gibanja eden izmed najbolj zdravih športov. Pri kolesarjenju ni sunkovitih, eksplozivnih gibov kot v nekaterih priljubljenih rekreativnih športih, kot so badminton, tenis, košarka, nogomet, smučanje ..., ki so vir poškodb še posebej med nami, rekreativci. Kolesar je udeleženec v prometu, zato mora obvladati vsa prometna pravila in zakone, da bi njegova varnost bila toliko večja. Če še dodamo nekaj fizičnih spretnosti, ki so potrebne za obvladovanje kolesa, potem smo za našo varnost in telesno zdravje poskrbeli skoraj v celoti.
Torej v nadaljevanjih vam bom poizkusil olajšati odločitve, povezane s kolesarstvom. Poizkusil vam bom svetovati, kaj morate vedeti o kolesih in o pripadajoči opremi. Šli bomo po vrsti: od samega pomisleka, da bi radi kolesarili, do tega, da bomo znali sami opraviti prvo pomoč na kolesih, in seveda, da se bomo brez strahu upali podati na tak maraton, kot je Franja, ali celo kaj več.