Delavci polovico decembra doma
Medtem ko bodo v Bruslju razpravljali o podaljšanju števila delovnih ur na teden, na Gorenjskem podjetja skrajšujejo delovni teden in napovedujejo dolge praznike.
Kranj – Evropski poslanci bodo čez nekaj tednov razpravljali o direktivi EU o delovnem času, ki med drugim uvaja možnost podaljšanja delovnega časa s 40 na 48 ur oziroma s 60 na 65 ur tedensko. Dušan Semolič, predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije, je že napovedal, da se bodo tudi slovenski sindikati pridružili vseevropskim demonstracijam v Strasbourgu. Po drugi strani pa zaradi recesije, tudi na Gorenjskem, številne gospodarske službe skrajšujejo delovni teden za dve do štiri ure, številna podjetja bodo sredi decembra ustavila proizvodnjo in jo pognala šele prihodnje leto.
Vprašanja o posledicah gospodarske krize in spopadu z njo smo naslovili na nekaj najboljših gorenjskih podjetij. V Acroniju nam je glavni direktor Slavko Kanalec še pred dvema tednoma povedal, da je upad proizvodnje konec leta pričakovan: »Žal se je pokazalo, da je upad naročil za december in zelo počasno prihajanje naročil tudi za januar. Posledica tega je, da bodo zaposleni delali po 36 ur tedensko.« Kanalec ni izrecno navedel, vendar naj bi imeli zaposleni zaradi tega ukrepa za desetino nižjo plačo, o bojazni delavcev, da bodo ostali brez povračila stroškov za prevoz, malico in podobno, pa pravi, da so takšne navedbe nelogične in ne držijo.
V kranjskem Goodyear Sava Tires in škofjeloškem Unitechu so se uprave odločile za ukrep ustavitve proizvodnje, delavci bodo doma od 12. decembra naprej, za skrajšanje delovnega tedna so se odločili tudi v železnikarskem Alplesu, medtem ko v Domelu, Jelovici in Peku sicer znižujejo stroške, vendar še vedno delajo s polno paro.
»Beležimo rekordne prodajne rezultate tretjega četrtletja 2008 v primerjavi z istim obdobjem lani, vendar se je situacija v zadnjih mesecih na trgu bistveno poslabšala,« pojasnjuje Jasmina Pavlin iz korporacijskega komuniciranja Goodyear Sava Tires. Zaposleni so bili že obveščeni o začasni ustavitvi proizvodnje, ki bo od 19. decembra do vključno 6. januarja, vendar to velja le za proizvodnjo, ne pa za večino drugih služb.
V škofjeloškem Unitechu so nam obljubili odgovore Marka Goloba, člana uprave, ki je pred časom že napovedal najmanj tristo odpuščenih sodelavcev. Vseeno smo izvedeli, da bodo tudi v Unitechu delavci v proizvodnji zadnjič letos delali 12. decembra. S posledicami manjšega povpraševanja se že od aprila spopadajo v Alplesu. »Kriza se pri prodaji pohištva v Sloveniji niti ne pozna, huje pa je na tujih trgih, predvsem na Hrvaškem,« pojasnjuje direktor Franc Zupanc in med ukrepi našteje tri stopnje scenarija: »Prvi ukrep je optimiziranje vseh stroškov. To gre že h koncu, zato bomo tudi ob koncu leta poslovali brez izgub.« Deset zaposlenih se je v tem času upokojilo, novih sodelavcev ne bodo zaposlovali. Če se bo kriza nadaljevala, bodo zaposlene prerazporejali v montažo, če bo treba pa tudi skrajševali delovnik – za osem ur mesečno. »Ni vse črno. Naši proizvodi so prodajno atraktivni, le količine so manjše,« pravi Zupanc.
Čeprav je stanje na trgu negotovo, pa s povečanimi aktivnostmi na trgu Jelovici uspeva pridobivati lanskemu letu primerljivo količino naročil. »Kaže, da bo zmanjšanje naročil občutnejše v prihodnjem letu, kriza se danes odraža v začasnem odlaganju gradbenih investicij in podaljševanju plačilnih rokov,« pojasnjuje direktor Aleš Ekar. Hkrati krizo vidijo kot priložnost, saj v tem obdobju kupci več pozornosti namenjajo energetsko varčnim produktom in tudi vračanje k naravnim materialom. Tudi v Jelovici optimizirajo stroške, med drugim z oddajanjem nekaterih režijskih del zunanjim izvajalcem.
Tudi v Peku trenutno situacijo pozitivno izkoriščajo, saj so v zadnjih tednih zaposlili 14 novih sodelavcev v proizvodnji (iz kranjske Aquasave), ki so nadomestili upokojene sodelavce in tujce. »Bolj kot zaradi krize smo letos občutili manjšo prodajo na Štajerskem, ki jo je dvakrat prizadelo neurje, hkrati pa kupci vse bolj posegajo po čevljih nižjega cenovnega razreda,« pojasnjuje predsednica uprave Marta Gorjup Brejc. Med ukrepi za prebroditev krize navaja izdelke z višjo dodano vrednostjo in vsaj štiri kolekcije namesto dveh, izpeljali bodo zgolj nujne investicije, upočasnili širjenje maloprodajne mreže. »Za zdaj ne kaže, da bi morali odpuščati ali skrajševati delovni čas niti ne bomo zmanjševali plač,« zaključi predsednica uprave.