Slovenski vaterpolo v hudi krizi
Skupščina Slovenske vaterpolo zveze minuli teden ni prinesla rešitev, pač pa je našo krovno organizacijo pahnila na najnižjo raven do sedaj.
Kranj – Da se ni zamenjalo vodstvo zveze, je krivda predvsem pri delegatih, ki so podprli sklep, da se z dnevnega reda skupščine umaknejo točke, ki so govorile o načrtih zveze v letu 2009, finančnem načrtu za leto 2009 in izvolitvi novega predsednika ter novih članov predsedstva. Kot predsednik je namreč nepreklicno odstopil Matjaž Rakovec, ki je v štirih letih, odkar je prevzel vlogo predsednika, dolg z dvesto tisoč evrov zmanjšal na pozitivno ničlo.
Najhujše pa je dejstvo, da ni znano, kaj je z ligo Alpe Adria, kaj je s državnim članskim prvenstvom in kaj je z mlajšimi reprezentancami, ki so v pretekli sezoni uspešno nastopale v ligi Olimpijski upi. V Sloveniji tako sedaj tekmujejo le mlajše kategorije, člani pa kakor se pač kateri od klubov znajde.
Negotova je tudi usoda članske reprezentance, ki bi v novi sezoni morala nastopiti na B-evropskem prvenstvu, na Univerzijadi in na Sredozemskih igrah. Mladince in kadete čaka v prihodnjem letu nastop na evropskem prvenstvu.
Dosedanji podpredsednik VZS Andrej Puš iz Ljubljane naj bi zvezo vodil do januarja ali februarja, ko naj bi sklicali izredno sejo, na kateri naj bi izvolili novo vodstvo. Žal bo izgubljenega vse preveč časa, v prihodnjem letu bo težko najti pokrovitelje in pridobiti sredstva od Ministrstva za šolstvo in šport, kakor tudi od Fundacije za šport. Na slabšem bodo tudi klubi, kajti težko bodo našli donatorje, če ni tekmovanj.
Čas pa teče, v članskem tekmovanju je le koprski Rokava Koper, ki uspešno nastopa v novoustanovljeni Jadranski ligi, drugim slovenskim klubom je bilo ponujeno tekmovanje v ligi Alpe Adria, ki se je po dveletnem igranju dobro prijela, a so jo klubi iz protesta proti Matjažu Rakovcu in Društvu slovenskih vaterpolskih sodnikov minirali. In kje je bil največji odpor za sodelovanje v ligi? V pravilih lige, saj je v točki 10. člena, ki govori o kaznih, na prvem mestu kazen, če igralci nimajo opravljenega zdravniškega pregleda. Vsakodnevno lahko prebiramo o tragičnih dogodkih na športnih igriščih, v vaterpolu pa se lahko že desetletja igra brez zdravniškega nadzora. Zveza do sedaj še ni nikogar kaznovala, kaznovati pa bi morala vodstva klubov, ki dopuščajo, da njihovi otroci, člani klubov, igrajo brez zdravniških spričeval. Prav tako ni zveza kaznovala še nobenega kluba, ker na tekmah ni imel zdravniškega osebja. Govoriti o tem, kakšni so stroški s zdravniškim pregledom, ni na mestu, kajti OK zagotavlja vsem kategoriziranim igralcem brezplačen zdravniški pregled. Tu pa so še kazni za rdeč ali rumen karton trenerju, organizacije tekem itd.